Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Literatura i moralność. Czy powieści uczą, jak żyć? Numer 626-627 (lipiec-sierpień 2007)

Miesięcznik „Znak”: Literatura i moralność. Czy powieści uczą, jak żyć? Numer 626-627 (lipiec-sierpień 2007)


Talent dobrego prozaika potrafi na ogół więcej niż szkiełko i oko filozofa zgłębiającego najskrytsze motywacje życia praktycznego. Dlatego właśnie współcześni etycy coraz chętniej posiłkują się wybitnymi powieściami, by zgłębiać przygody ludzkiej wolności. Jaki jest rezultat ich badań? O tym mogą się Państwo przekonać, czytając teksty pomieszczone w numerze.

Paul Seabright i Martha Nussbaum podejmują ambitne zadanie wniknięcia w życiowe decyzje Isabel Archer, głównej bohaterki Portretu damy Henry'ego Jamesa. Korzystając z filozoficznej aparatury, analizują przyczyny paradoksalnej „pogoni za nieszczęściem”, która prowadzi protagonistkę do katastrofy. Z autorami polemizuje Alissa Valles, która zarzuca im, że rozciągnęli Isabel na prokrustowym łożu własnych teorii. Szerzej o związkach etyki i literatury piszą siostra Barbara Chyrowicz i Anna Głąb. W Roku Conradowskim nie mogło oczywiście zabraknąć szkicu o autorze Lorda Jima. Jego etyczną utopię, która niekoniecznie prowadziła do samozatraty, przypomina Piotr Wojciechowski.

Ze wzruszeniem drukujemy także niepublikowane wcześniej opowiadanie Hanny Malewskiej Czyste mieszkanie. Ta paradokumentalna opowieść przenosi czytelnika w okupacyjny świat komórki szyfranckiej - jest portretem młodych kobiet, które nieustannie ocierały się o śmierć.

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-07-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.