Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Nie dać  umrzeć Kościołowi. Numer 624 (maj 2007)

Miesięcznik „Znak”: Nie dać umrzeć Kościołowi. Numer 624 (maj 2007)


Po niepomyślnej diagnozie sytuacji, w jakiej znalazł się ostatnio polski Kościół, próbujemy zastanowić się nad możliwymi sposobami odbudowania relacji, która po 7 stycznia tego roku uległa - naszym zdaniem - gwałtownemu nadwerężeniu. Chodzi tu, oczywiście, o relację zaufania pomiędzy wiernymi a hierarchią. O zabranie głosu na temat pytań, jakie postawiliśmy na łamach kwietniowego „Znaku”, poprosiliśmy biskupów diecezjalnych. Spojrzeniu w przyszłość - szczególnie na rolę świeckich w procesie uzdrawiania Kościoła - poświęcona jest również druga część dyskusji z Łopusznej.

W numerze zamieszczamy także wstrząsający tekst wybitnego czeskiego teologa Oto Mádra - o umieraniu Kościoła. Artykuł ten był pisany w zupełnie innej sytuacji historycznej (w połowie lat 70. w Czechosłowacji rządzonej przez komunistyczny reżim), jednak nie ma żadnej gwarancji, że my sami nigdy nie znajdziemy się w sytuacji umierającego Kościoła. Bo - jak pisze Mádr, którego komentuje tu Tomasz Węcławski - „można umrzeć nie tylko z powodu śmiertelnej rany, ale i z powodu przewlekłej śmiertelnej choroby”.

Publikujemy również rozmowę z Bratem Morisem, małym bratem Jezusa - o miłości do Kościoła, który wciąż potrzebuje oczyszczenia. Jego słowa: „Jestem w Kościele, bo to on doprowadził mnie od Jezusa. To o wiele ważniejsze od wszystkiego, co może mi się nie podobać w strukturach kościelnych” - uznajemy za własne.

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 208

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-05-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.