Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Porzuceni mistrzowie. Numer 622 (marzec 2007)

Miesięcznik „Znak”: Porzuceni mistrzowie. Numer 622 (marzec 2007)


Tytuł marcowego „Znaku” w pierwszym odruchu budzić może pewne zdumienie. O jakich mistrzach mowa? Dlaczego zostali porzuceni? Kto ich porzucił? Trudno o ścisłe odpowiedzi, ale trzeba choć w części ujawnić zamiary, które przyświecały nam przy tworzeniu tego numeru.

Przełom wieków nieuchronnie przynosi ze sobą przewartościowania w kulturze. Kiedy przyglądamy się ubiegłemu stuleciu, zauważamy, że niektóre artystyczne i intelektualne gwiazdy świecące na jego firmamencie dziś już przyblakły. Nasi Autorzy sugerują, że stało się tak z Carlem Gustawem Jungiem, Martinem Heideggerem, awangardową sztuką Kazimierza Malewicza i Jerzego Grotowskiego. Ci dość arbitralnie wybrani mistrzowie XX wieku zostali - przynajmniej przez niektórych znaczących świadków ubiegłego stulecia - porzuceni. Właśnie - porzuceni, a nie po prostu zapomniani. Gest porzucenia zakłada jakąś deziluzję, a zarazem wybór etyczny. Dlaczego ci wybitni twórcy rozczarowali? Dlaczego Autorzy marcowego „Znaku” ich porzucili? Zachęcamy do lektury pasjonujących świadectw Janiny Katz, Krzysztofa Dorosza, Jana Michalskiego i Pawła Taranczewskiego.

Ponadto w nowym „Znaku” polecamy artykuły na temat polskiej misji w Afganistanie autorstwa Janiny Ochojskiej-Okońskiej oraz Adama Daniela Rotfelda, zapis dyskusji pt. „Afganistan a polska racja stanu” - a także polemiki o. Jacka Salija i abpa Józefa Życińskiego z artykułem Krzysztofa Jasiewicza o Instytucie Pamięci Narodowej.

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 196

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-03-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.