Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Metafizyka podróży. Numer 614-615 (lipiec -sierpień 2006)

Miesięcznik „Znak”: Metafizyka podróży. Numer 614-615 (lipiec -sierpień 2006)

Ludzie wędrują od początku swojego istnienia. Przymusowe migracje, powodowane koniecznością ucieczki przed biedą i wojnami, są nadal smutnym elementem rzeczywistości. Trudy pielgrzymowania do miejsc świętych pokornie znoszą ludzie starsi i chorzy. Gros tych, którzy na dwutygodniowe wakacje wylatują z Polski lotami czarterowymi, ucieka po prostu na zamknięte plaże podobnych na całym świecie hoteli, gdzie kontakt z miejscową kulturą ogranicza się zwykle tylko do oryginalnie brzmiących nazw w kawiarnianym menu.

Wakacyjny numer „Znaku” to bilet na podróż do środka każdego z nas. Otwiera go rozmowa z Ryszardem Kapuścińskim, który opowiada o swoich pierwszych wyprawach, specyfice pracy korespondenta wojennego oraz o najbliższej podróży na wyspy Pacyfiku. W rozmowach z  Haliną Bortnowską i  Ewą Szumańską padają pytania o tożsamość wędrowcy, o to, czy dobrze jest tęsknić i jaką rolę odgrywa miejsce, do którego wraca się po skończonej wyprawie. Polecamy też lekturę wspomnień Ryszarda Czajkowskiego, autora popularnych w latach 80. i 90. programów telewizyjnych Przez lądy i morza, a także tekstów Piotra Kłodkowskiego (tegorocznego laureata Nagrody im. ks. J. Tischnera, autora książki  Doskonały smak Orientu) oraz Michała Bardela, który przedstawia jak podróżowano w świecie starożytnym.

W numerze także specjalna wkładka z kolorowymi zdjęciami Andrzeja Mazurkiewicza.

W wakacyjnym „Znaku” drukujemy ponadto m.in. drugą część kalendarium historii miesięcznika „Znak” oraz refleksje po majowej pielgrzymce Benedykta XVI do Polski.

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 184

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2006-07-01

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

16-stronicowa wkładka z kolorowymi fotografiami Andrzeja Mazurkiewicza

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.