Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Polski Kościół na manowcach? Numer 612 (maj 2006)

Miesięcznik „Znak”: Polski Kościół na manowcach? Numer 612 (maj 2006)

W czasie, gdy władze świeckie i kościelne przygotowują się do przyjęcia papieża Benedykta XVI, ukazuje się numer miesięcznika „Znak” poświęcony polskiemu Kościołowi. Lektura ponad stu stron artykułów, zapisu dyskusji redakcyjnej i odpowiedzi na ankietę, którą redakcja rozpisała wśród czytelników nie pozostawia złudzenia, że co najmniej równie trudna, jak sytuacja Kościoła, staje się sama dyskusja o sposobach jej poprawy.

Czy polski Kościół, którego zadaniem jest m.in. „wskazywanie drogi”, sam znalazł się na manowcach? - postawione w tytule numeru pytanie powraca wiele razy. Podział na Kościół „łagiewnicki” i „toruński”, spory wokół lustracji księży, problem zmierzenia się z dziedzictwem Jana Pawła II - o tym w majowym „Znaku” piszą autorzy znani z zaangażowania w działalność w Kościele: Halina Bortnowska, o. Janusz Pyda, Stefan Wilkanowicz i Marek Zając. Głosy intelektualistów uzupełnia poruszający list księdza z Ukrainy, który od 4 lat prowadzi katolicką parafię w Donbasie.

Ponadto, w redakcyjnej dyskusji wzięli udział m.in. Joanna Petry Mroczkowska, Bogdan Cywiński, Karol Tarnowski, Henryk Woźniakowski oraz ks. Tadeusz Zaleski-Isakowicz. Na postawione przez redakcję „Znaku” pytania - czego szukasz w Kościele?, co w nim odnalazłeś?, co Cię w nim rozczarowało? - odpowiadają w ankiecie młodzi czytelnicy miesięcznika.

W drugą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej ukazuje się tekst Wojciecha Lubowieckiego na temat wizerunku naszego kraju na zachodzie Europy. Wizerunek Polski na ogół poprawił się, ale samo członkostwo w Unii nie gwarantuje pozytywnej opinii o Polsce. Dowodem zmiany w postrzeganiu Polski będzie moment, w którym kraj nad Wisłą przestanie być umieszczany w Europie Wschodniej, a w brukselskiej nomenklaturze straci przydomek „nowego” państwa członkowskiego - pisze Lubowiecki.

Ponadto w majowym „Znaku” m.in. esej Jerzego Surdykowskiego o miłości i rubryka mło-dych „Rok 1984” - tym razem o „ucieczce we współczesnym świecie”.

Oprawa miękka

Format: 148x210 mm

Liczba stron: 200

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2006-05-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.