Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Święte miasta Wschodu. Numer 610 (marzec 2006)

Miesięcznik „Znak”: Święte miasta Wschodu. Numer 610 (marzec 2006)


Z marcowym „Znakiem” w ręku ponownie wybierzemy się w podróż na Wschód. Tym razem, celem będzie nie tylko Tybet - ale i kolejne, znane ze swej religijności obszary Bliskiego Wschodu i Indii.

Na spacer po ulicach niespokojnej Jerozolimy zabierze czytelników Olga Stanisławska. „Opowieści jerozolimskie” to refleksyjny, nieco przewrotny tekst o tym, jak trudno jest świętemu miastu „udźwignąć” swoją świętość. Autorka, od lat podróżująca po Bliskim Wschodzie, dzieli się z czytelnikami własną, wielką wrażliwością - tak potrzebną w opowiadaniu o „niespokojnej” Ziemi Świętej. Dopełnieniem obrazu Jerozolimy jest fragment książki Donalda Nicholla, publikowany pierwszy raz w Polsce.

Nuzhat Abbas urodziła się na Zanzibarze, wychowała w Pakistanie, zaś obecnie mieszka w Toronto, gdzie wykłada gender studies na tamtejszym uniwersytecie. Czytelników „Znaku” zabierze do świętych miejsc islamu: Mekki i Medyny. Jej artykuł, pełen wspomnień, anegdot i osobistych przemyśleń będzie bodaj pierwszym publikowanym w Polsce tekstem, w którym „zachodnia” muzułmanka przedstawi istotę i piękno hadżdżu - pielgrzymki do Mekki.

Polecamy również tekst o irańskim Maszhedzie, napisany przez mieszkającą tam kiedyś Annę Krasnowolską, a także reportaże Piotra Kłodkowskiego z Waranasi oraz Anny Siewierskiej-Chmaj z Amritsaru w Indiach. Zachęceni ciepłym przyjęciem numeru poświęconego Tybetowi (grudzień), razem z Emilią Sułek powrócimy do Lhasy, by śledzić dzieje poznawania przez Europejczyków tego najbardziej tajemniczego „świętego miasta” Wschodu. O istocie współistnienia sacrum i profanum w murach jednego miasta opowie natomiast religioznawczyni, Elżbieta Przybył.

Ponad sto stron, na które złożyły się reportaże, eseje i teksty historyczne, ozdobi wkładka z kolorowymi fotografiami autorstwa m.in. znanego wszystkim globtroterom podróżnika Ryszarda Czajkowskiego oraz krakowskiego fotografa Pawła Grawicza, który kilka miesięcy przed swoją wczesną śmiercią odwiedził Jerozolimę.

Marcowy „Znak” o „świętych miastach Wschodu” jest uzupełnieniem i rozwinięciem numeru tybetańskiego (grudzień 2005), który spotkał się z największym od lat zainteresowaniem czytelników.
 

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2006-03-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.