Miesięcznik „Znak”: Kościół Jana Pawła II - Kościół Benedykta XVI. Numer 608 (styczeń 2006)
Miesięcznik „Znak” rozpoczyna obchody jubileuszu 60-lecia swojego istnienia od numeru, w którym wybitni polscy teologowie i znawcy Kościoła podsumowują pontyfikat Jana Pawła II oraz pierwsze miesiące urzędowania jego następcy, Benedykta XVI.
Styczniowe wydanie „Znaku” jest próbą postawienia pytania o „Kościół Jana Pawła II” i „Kościół po Janie Pawle II”. Lektura dyskusji redakcyjnej z udziałem m.in. Haliny Bortnowskiej, ks. Michała Czajkowskiego i ks. Grzegorza Rysia zmusza do zastanowienia się nad pytaniami: dlaczego uważamy Jana Pawła II za „wielkiego” papieża? Jakie były znamiona tej „wielkości”? Z jakimi zagrożeniami będzie musiał zmierzyć się Kościół pod przewodnictwem jego następcy, Benedykta XVI?
Polecamy też wywiad z ks. Tomaszem Węcławskim, który stawia zaskakującą tezę, iż miast komentowaniem tekstów Jana Pawła II, teologowie powinni zająć się „twórczym myśleniem”, o które chodziło polskiemu papieżowi. „Prawdziwym wyzwaniem dla teologii jest próba ujęcia wiary Kościoła w kontekście wyzwań współczesności” - pisze ks. Węcławski.
W cyklu „Papież i inni” próbujemy spojrzeć na pontyfikat Jana Pawła II z perspektywy innych religii: prawosławia, judaizmu oraz islamu. Stanisław Krajewski pisze m.in. o tym, że w żydowskiej historii papież-Polak będzie zapamiętany jako największy, Dorota Rudnicka-Kassem - o autorytecie, jakim cieszył się wśród wyznawców islamu Jan Paweł II.
Poza blokiem głównym, szczególnie gorąco zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Anną Świderkówną oraz eseju Jerzego Surdykowskiego o wolności. Tekstem tym autor (dotąd publikujący w „Rzeczpospolitej”) rozpoczyna regularną współpracę ze „Znakiem”. Ponadto, w rubryce „Rok 1984” nasi młodzi autorzy piszą o dobrym smaku w sferze publicznej.
Oprawa miękka
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 192
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2006-01-01
ISBN: 0044-488X
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski