Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: O kondycji polskiej filozofii. Numer 600 (maj 2005)

Miesięcznik „Znak”: O kondycji polskiej filozofii. Numer 600 (maj 2005)

Miesiąc, w którym odszedł Ojciec Święty, był czasem refleksji, ale dla wielu z nas także bardzo prywatnych przemyśleń. Najnowszy numer „Znaku” otwierają teksty, przysyłane do redakcji przez cały kwiecień, w których m.in. Chantal Delsol, Nikolaus Lobkowicz, Karol Tarnowski i Charles Taylor w bardzo osobistych słowach żegnają Papieża-Polaka.

Majowy numer miesięcznika „Znak” jest poświęcony kondycji współczesnej filozofii polskiej. W otwierającym całość tekście Jacka Wojtysiaka pada pytanie o jej uniwersalizm i o to, czy filozofia „narodowa” w ogóle istnieje. Do udziału w specjalnej ankiecie zaprosiliśmy cenionych polskich filozofów, także tych pracujących w zagranicznych ośrodkach naukowych. Michał Heller, Andrzej Szahaj, Czesław Porębski, Marian Przełęcki, Witold Marciszewski i inni oceniają stan filozofii w Polsce oraz snują prognozy na przyszłość. O powiązaniach filozofii z edukacją piszą Adam Grobler i Stanisław Judycki. Mamy nadzieję, że teksty zamieszczone w majowym „Znaku” staną się przyczynkiem do dyskusji na temat reformy nauczania filozofii w naszym kraju.

Polecamy również tekst Cezarego Wodzińskiego na temat pojęcia Dobra w filozofii ks. Józefa Tischnera oraz fragment opartej na nim dyskusji, która odbyła się ostatnio w Łopusznej w ramach sympozjum Instytutu Myśli Józefa Tischnera.  

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 188

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2005-05-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.