Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika

Jerzy Damsz

Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika

Wspomnienia dowódcy dywizjonu 307 - wciągająca, opowiedziana ze swadą i humorem historia życia lotnika i wynalazcy.
„Bądź ostrożny, lataj nisko i powoli” - taką radę usłyszał od babci młody Jerzy Damsz, gdy ta dowiedziała się, że wnuk ma zamiar latać szybowcem. Ani ona, ani on nie mogli wiedzieć, że za kilka lat Damsz będzie dowódcą 307 Dywizjonu Nocnych Myśliwców zwanego „Lwowskimi Puchaczami”. Jerzy Damsz opowiada o swojej młodości i nauce latania, wybuchu II wojny światowej, walkach w czasie Bitwy o Anglię i późniejszych losach. Lwowskie puchacze uwodzą zarówno błyskotliwym stylem okraszonej anegdotami opowieści, jak i bogactwem zawartych w niej informacji. Czytelnik może dowiedzieć się z niej m.in. jak radar zmienił współczesne lotnictwo i jakie zagrożenia czyhają na pilota lecącego nocą. Przeczytaj recenzję na portalu konflikty.pl

Oprawa twarda

Format: 136x205

Liczba stron: 576

Data pierwszego wydania: 1990-01-01

ISBN: 978-83-240-1151-3

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

W powietrzu i na ziemi
54 22
Autor (1911-1987) był lotnikiem, uczestnikiem Bitwy o Anglię i ostatnim dowódcą 307. Dywizjonu Nocnych Myśliwców, a także znakomitym inżynierem, który m.in. zaprojektował układ chłodzący w sondzie Voyager i sportowcem. Żył intensywnie i umiał to we wspomnieniach opisać. Do licznych jego talentów można dodać i talent literacki. Pamiętniki przygotowała do publikacji żona, która była pierwszą Polką, a w ogóle czwartą kobietą, która samotnie przepłynęła Atlantyk. Można powiedzieć, że w tym małżeństwie spotkały się nielada osobowości.
>>> czytaj więcej
Przywracanie pamięci o bohaterach
63 17
Mało kto wie, że hasło "Semper fidelis" jest częścią herbu Lwowa. Jeszcze mniej osób wie, że ten sam tekst jest w herbie Exeter - miasta, gdzie zostały sformowane pierwsze polskie dywizjony lotnicze walczące w Bitwie o Anglię. To tylko jedna z ciekawostek, jakie znaleźć możemy w książce Jerzego Damsza "Lwowskie Puchacze".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.