Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mario Vargas Llosa

Lituma w Andach

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis

Najbardziej peruwiańska książka Llosy

W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają zbudować nowy, sprawiedliwy świat.

Policjant Lituma wraz ze swoim pomocnikiem Tomasitem przebywają na posterunku w andyjskiej wiosce Naccos, stale zagrożeni napadem maoistowskich bojowników Świetlistego Szlaku. Usilnie starają się znaleźć odpowiedzialnych za śmierć trzech zaginionych w kopalni osób, konfrontując się z wrogo nastawionymi i nieufnymi mieszkańcami okolic oraz bywalcami knajpy Dionisia i jego żony Adriany, uznawanej za czarownicę.

Jako kontrapunkt dla brutalnej rzeczywistości pojawia się opowiadana podczas bezsennych nocy historia o starej miłości Tomasita do Mercedes, dziwki, którą wybawił od tortur swego szefa.

Indiańskie wierzenia, wróżby z liści koki, pojawiający się groźny pishtaco i duch muki, dodają kolorytu i komplikują śledztwo policjantów. Lituma ma cechy reportażu, odkrywa nędzę peruwiańskiej prowincji, gdzie nie dociera demokracja, prawa człowieka nie istnieją, gdzie panuje zwyrodnienie i przemoc, a jedynym rozwiązaniem jest karabin maszynowy.

Tylko mistrzostwo Mario Vargasa Llosy jest w stanie udźwignąć dramatyzm tematów zaangażowanych.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 256

Data pierwszego wydania: 2009-09-07

ISBN: 978-83-240-1234-3

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: Lituma en los Andes

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis

Recenzje

Mroczen Peru
92 39
Llosę wybieram już niejako z przyzwyczajenia. Sprawdzone pióro, mimo pewnych aspektów, jakie mnie w nim wręcz przerażają, wciąż przykuwa moją uwagę kolejnymi tytułami. Tym razem zmierzyłam się z Litumą w Andach, co po zniesmaczeniu Pochwałą macochy, było spokojnym, acz intrygującym przemierzaniem kart najbardziej peruwiańskiej z wszystkich powieści Llosy.
>>> czytaj więcej
Na tropie morderstwa
81 41
„Lituma w Andach" to niezwykła powieść, której akcja rozgrywa się w Peru, w małej wiosce w Andach. W tajemniczych okolicznościach znika trzech robotników. Ich ciała zostają odnalezione w kopalni, a śledztwo zaczyna prowadzić dwóch policjantów: Lituma i Tomasito.
>>> czytaj więcej
Komu poprzysiągł zemstę pisarz Mario Vargas Llosa
86 41
Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa szczyci się - i słusznie - tym, że należy do ekskluzywnego grona pisarzy, których książki publicznie spalono. I że jako jedyny żyjący z tego grona, potrafił przekuć ten fakt w początek lawiny literackich sukcesów.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.