Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zbigniew Mentzel

Kołakowski. Czytanie świata. Biografia

Pierwsza pełna biografia Leszka Kołakowskiego

Ten wybitny filozof niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym, pozostając w cieniu swego dzieła. Pozbawiony w PRL-u prawa nauczania i obłożony zakazem druku, opuścił w 1968 roku Polskę, by wkrótce zostać profesorem prestiżowego All Souls College w Oxfordzie.
Jego "Tezy o nadziei i beznadziejności" w latach 70. stały się głównym źródłem intelektualnej inspiracji dla powstającej w Polsce opozycji demokratycznej, a "Główne nurty marksizmu", wielki rozrachunek z totalitaryzmem, to jedna z najważniejszych książek XX wieku.
Znawca chrześcijaństwa i filozofii religii, szukający Absolutu, do końca życia pozostawał poza Kościołem. Pierwszy laureat amerykańskiej Nagrody im. Johna Klugego nazywanej „filozoficznym Noblem” (2003), kawaler Orderu Orła Białego (1997).

W bestsellerowych tomach "Mini wykłady o maxi sprawach" oraz "O co nas pytają wielcy filozofowie?" Leszek Kołakowski przybliżył szerszej publiczności w Polsce dorobek najwybitniejszych myślicieli w historii.

Korzystając z bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę, Zbigniew Mentzel opowiada historię fascynującego człowieka, którego przenikliwości bał się Gomułka i partyjni aparatczycy.
Nieprzyjaciel banału. Imponujący wiedzą mistrz.
Nauczyciel, jakiego dziś potrzebujemy.

Zbigniew Mentzel – pisarz, krytyk, felietonista. Przygotował do druku osiem tomów pism rozproszonych Leszka Kołakowskiego. Autor rozmowy rzeki z filozofem zatytułowanej "Czas ciekawy, czas niespokojny" oraz kilku zbiorów opowiadań i felietonów, a także powieści "Wszystkie języki świata" i "Spadający nóż".

Oprawa twarda

Format: 163x235

Liczba stron: 512

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-6098-6

Przeczytaj także

Zbigniew Mentzel laureatem Nagrody im. Jana Długosza!
Zbigniew Mentzel otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza za książkę „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia". Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
>>> czytaj więcej
Laudacja Nagrody im. Długosza 2021 dla Zbigniewa Mentzela za książkę: Kołakowski. Czytanie Świata
Zbigniew Mentzel otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza za książkę „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia".
Przeczytajcie laudację, jaką na cześć laureata wygłosił podczas uroczystego wręczenia nagrody profesor Piotr Sztompka
>>> czytaj więcej
Sześć książek Znaku nominowanych do Angelusa
Jest nam niezmiennie miło poinformować, że aż sześć książek wydanych przez Znak zostało zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.