Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kiedy będziemy wolne: moja walka o prawa człowieka

Shirin Ebadi

Kiedy będziemy wolne: moja walka o prawa człowieka

Tłumaczenie: Anna Maria Nowak

Raport działaczki i pamiętnik kobiety.

Nadeszła pora, aby to kobiety nauczyły mężczyzn, czym jest islam.
Szirin Ebadi

Szirin Ebadi opisuje szokujące losy ofiar religijnego państwa w czasach po rewolucji islamskiej i wprowadzeniu prawa szariatu w Iranie. Pierwsza w historii Iranka nagrodzona Pokojową Nagrodę Nobla relacjonuje masowe aresztowania, publiczne egzekucje i tortury na opozycjonistach. W migawkach z codziennego życia w Teheranie pisze zarówno o randkujących młodych Irankach, jak i policji moralnej, która decyduje o losie kobiety aresztowanej za wystający spod chusty kosmyk włosów.

Po raz pierwszy noblistka ujawnia swój osobisty dramat. Służby wewnętrzne terroryzują przyjaciół, współpracowników i córki aktywistki. Ukochany mąż zostaje uwiedziony przez podstawioną agentkę. Skazany na ukamienowanie za cudzołóstwo prosi o pomoc zdradzoną żonę.

"Kiedy będziemy wolne" to przede wszystkim wspomnienia o kobietach – prawniczkach, feministkach, matkach i córkach – stających do nierównej walki z państwem w pełni kontrolowanym przez ekstremistycznych wyznawców islamu.

Szirin Ebadi – aktywistka, nauczycielka akademicka, publicystka i pierwsza sędzina w historii Iranu. Gdy islamiści usunęli kobiety ze wszystkich funkcji publicznych, Ebadi została adwokatem i walczyła o wolność dla ofiar ekstremistów.

Oprawa twarda

Format: 135x210

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-10-09

ISBN: 978-83-240-4240-1

Tytuł oryginalny: Until we are free

Tłumaczenie: Anna Maria Nowak

Przeczytaj także

Kobieta, która się sprzeciwiła reżimowi Islamskiej Republiki Iranu
„Jeśli dalej będziesz postępować tak jak teraz, będziemy zmuszeni pozbawić cię życia. Jeśli więc je cenisz, przestań oczerniać Republikę Islamską. Natychmiast skończ z rabanem, który podnosisz poza krajem. Zabić cię - to dla nas naprawdę banalnie proste".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z laureatką Nagrody Nobla Szirin Ebadi
W środę 4 października o godz. 20 w warszawskiej Zachęcie odbędzie się spotkanie z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.