Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Johannes Sachslehner

Kat z "Listy Schindlera". Zbrodnie Amona Leopolda Götha

Tłumaczenie: Dariusz Salamon

Wstrząsająca opowieść o Kacie z „Listy Schindlera”, oprawcy, który własnoręcznie zabił ponad 500 ludzi

Gdy widzisz Götha, widzisz śmierć.
Lista Schindlera

„Kto najpierw strzela, ma więcej z życia”. Takie zdanie zdobiło ścianę willi Amona Leopolda Götha i stało się mottem jego rządów w podkrakowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Podczas dyktowania stenografowi listów i rozkazów, strzelał przez okno z myśliwskiego karabinu do pracujących przed barakami więźniów... 

Pochodzący z Wiednia Göth rozpoczął karierę w SS na początku 1940 roku. Trzy lata później za zasługi i postawę otrzymał komendanturę nowo powstającego obozu w Płaszowie. O jego metodach głośno było w Generalnym Gubernatorstwie już podczas akcji likwidacyjnej krakowskiego getta. Göth przyczynił się do śmierci blisko 10 000 osób, z których własnoręcznie zamordował ponad 500. Za te czyny wymierzono mu po wojnie najwyższy wymiar kary. 

Johannes Sachslehner opisał życie jednego z największych zbrodniarzy drugiej wojny światowej. Pałający sadystycznymi obsesjami, dokonujący bestialskich mordów Göth był uważany przez więźniów za ucieleśnienie zła. Kto raz spotkał Kata, ten już nigdy nie był w stanie wymazać go ze swojej pamięci.    

Zintegrowana

Format: 158x225

Liczba stron: 376

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-06-14

ISBN: 978-83-240-1322-7

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Tytuł oryginalny: Der Tod ist ein Meister aus Wien. Leben und Taten des Amon Leopold Göth

Tłumaczenie: Dariusz Salamon

Materiały o książce

Recenzje

Wstrząsjąca
32 20
Chcę napisać o książce, o której nie mogę zapomnieć. Chodzi mi o „Kata z >Listy Schindlera<". Jest to biografia komendanta płaszowskiego obozu Amona Leopolda Gotha. Urodzony pod koniec pierwszej dekady ubiegłego stulecia, Amon Goth był z pozoru normalnym facetem, ze zdjęć w książce spoglądają na nas ciepłe, roześmiane oczy rozkosznego chłopca, później zobaczymy go z żoną, z córką znajomych. Normalny facet.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.