Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

abp Grzegorz Ryś

Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła

Aby zrozumieć współczesny Kościół, trzeba poznać jego historię

Biskup Grzegorz Ryś patrzy na Kościół nie tylko z perspektywy kapłana. Obserwuje go również jako historyk. Dostrzega znaczenie wydarzeń, które ukształtowały wspólnotę wierzących. Jak sam przyznaje, zajmowanie się historią bardzo pomaga w byciu duszpasterzem.

Przedstawione w książce teksty powstawały przez ostatnie dwadzieścia cztery lata. Pokazują naukowe fascynacje i sposób myślenia biskupa historyka, jego wizję wydarzeń, które ukształtowały Kościół.
Różnorodność publikacji (od wykładów i esejów po felietony pisane do tygodników opinii) ukazuje wyjątkową cechę Autora: pisze on zawsze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń. Dzięki temu historia Kościoła przestaje być suchą, akademicką dziedziną, staje się natomiast opisem fascynującego procesu. To opowieść o konkretnych ludziach i wydarzeniach, które wpłynęły na bieg historii.
- W jaki sposób papież reagował na rzezie urządzane przez krzyżowców w czasie krucjaty?
- Jak wyglądało życie codzienne księży w średniowieczu?
- Jak reagowali duchowni na wprowadzenie celibatu?
- Czym był piętnastowieczny ekumenizm?

W uprawianiu historii Kościoła nie chodzi o apologetykę: nie boimy się prawdy o sobie. Kościół jest święty, bo boski, ale jest też grzeszny, bo ludzki. Pomijanie w jego dziejach „trudnych kart” jest wręcz heretyckie: pachnie eklezjologicznym monofizytyzmem, czyli dostrzeganiem w Kościele jedynie boskiego pierwiastka. (…) Kościół nie pojawił się dzisiaj, ewangelizacja jest procesem postępującym w perspektywie historycznej, nie zaczyna się ode mnie. Od kogoś przyjąłem wiarę. Warto wiedzieć, od kogo, warto wiedzieć, jak wierzyli ci, którzy byli przede mną. Niebezpieczne jest myślenie, że to od nas wszystko się zaczyna.
(fragment książki)

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 165 × 235

Liczba stron: 624

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-11-14

ISBN: 978-83-240-4068-1

Przeczytaj także

Chwila refleksji w Boże Narodzenie
Nadchodzące Święta to oprócz radości i możliwości spędzenia wolnych dni z bliskimi także czas na odrobinę refleksji i zgłębienie tajemnicy Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy kilka książek, które będą idealne na prezent pod choinkę.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z bp. Grzegorzem Rysiem
Pierwsze spotkanie promujące książkę „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" odbędzie się w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie we wtorek 13 grudnia o godz. 18.
>>> czytaj więcej
Aby zrozumieć współczesny Kościół, trzeba poznać jego historię
Biskup Grzegorz Ryś to nie tylko uznany kaznodzieja i działacz na rzecz nowej ewangelizacji. To słynący ze świetnego pióra historyk, który nie ucieka od tematów niewygodnych - jak inkwizycja, celibat, herezje czy mroczne karty w dziejach papiestwa.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.