Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Michał Heller

Jak być uczonym

Gdyby wszyscy polscy uczeni postępowali wedle tych rad, nasza nauka na pewno byłaby wyżej w światowych rankingach

Po tym jak ks. prof. Michał Heller otrzymał w 2008 roku prestiżową Nagrodę Templetona, zwaną „katolickim Noblem”, zna go już chyba cała Polska i nie tylko. Dzięki licznym książkom znamy jego poglądy na naturę wszechświata, czas, przestrzeń i wiele innych rzeczy.

Jak być uczonym to jednak książka inna od poprzednich. Dzięki niej poznajemy bardzo osobiste przekonania ks. Hellera na temat tego, czym jest nauka, jaką przyjemność może sprawiać zdobywanie wiedzy i jakie cechy powinien mieć uczony, aby zasługiwać na to miano. Ta książka powstała, jak pisze autor, z chęci „podzielenia się własnymi doświadczeniami w przeżywaniu wielkiej przygody, jaką jest uprawianie nauki”. Wszyscy młodzi naukowcy znajdą w niej pożyteczne rady, jak gimnastykować umysł, jak rozwijać swoje możliwości oraz - co równie ważne - jak nie dopuścić do tego, aby praca przy biurku bądź w laboratorium przesłoniła nam cały świat. Gdyby wszyscy polscy uczeni postępowali wedle tych rad, nasza nauka na pewno byłaby wyżej w światowych rankingach.

Oprawa twarda

Format: 135x195

Liczba stron: 72

Data pierwszego wydania: 2009-05-04

ISBN: 978-83-240-1187-2

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Odkrywając piękno ludzkiej myśli
77 29
Mogłoby się wydawać, że w świecie zdominowanym przez szybkie tempo życia nie ma już miejsca dla uczonych. Postrzegamy ich, jako ludzi oderwanych od świata, takich „nie z tej epoki", których działalność nie jest dla nas niczym istotnym. Dzisiejsze czasy są takie, że ich miejsce zajęli wszechwiedzący "eksperci", specjaliści od prostych i szybkich recept na wszystko. Zaskakuje zatem - a nawet i zawstydza - ta niewielka, ale jakże ważna książka Michała Hellera, w której autor podjął się odpowiedzi na zbyt rzadko stawiane dziś pytania: Kim jest uczony? Jak w dzisiejszych czasach wygląda jego życie i kariera?
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.