Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Inny. Eseje o spotkaniu

ks. Józef Tischner

Inny. Eseje o spotkaniu

Zrozumieć człowieka i jego dramat

Co to znaczy – spotkać i n n e g o? Czy inność jest tym, co oddziela mnie od drugiego, czy przeciwnie? Co jest potrzebne, żeby inny stał się bliskim? Na te i tym podobne pytania szukał odpowiedzi ks. Józef Tischner. Pod koniec życia zaczął pisać nową książkę – kontynuację Filozofii dramatu i Sporu o istnienie człowieka. Nie skończył, ale pozostawił fragmenty, które dają do myślenia.
W świecie, w którym ludziom – nawet podobnym do siebie, należącym do jednej wspólnoty, ukształtowanym przez tę samą tradycję – coraz trudniej się spotkać, Tischnerowska refleksja o spotkaniu nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, kiedy spojrzymy szerzej, na punkty zapalne w różnych miejscach naszego globu, warto posłuchać głosu myśliciela, któremu chodziło przede wszystkim o to, by „zrozumieć człowieka i jego dramat”.

„Tischner był stróżem człowieka. Nie zaganiającym do stada, lecz zapuszczającym się na manowce i pustkowia, by człowieka odnaleźć. Stróż musi być czujny, jego praca nigdy się nie kończy. Stróżowanie to ciągłe zaczynanie od nowa, poszukiwanie dróg i sposobów. Dynamika myśli Tischnera, ciągle krążącej wokół człowieka, znakomicie to pokazuje.” (Dobrosław Kot)

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 144

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-03-13

ISBN: 978-83-240-4574-7

Przeczytaj także

Drugi dzień 17. Dni Tischnerowskich
Dorota Segda przeczyta fragmenty „Innego", Hans Joas wygłosi wykład o „Potędze sacrum", w „Jaskini filozofów" pojawią się Anna Dymna, Steffen Huber i Piotr Sztompka - oto co czeka nas w piątek 21 kwietnia, czyli w drugim dniu 17. Dni Tischnerowskich w Krakowie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, a wejściówki nie są wymagane. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
17. Dni Tischnerowskie już za tydzień!
Znamy już pełny program 17. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w dn. 20-22 kwietnia. Hasłem imprezy będą słowa: „Inny - Obcy - Bliźni", a gościem głównym wybitny socjolog i filozof Hans Joas. Nagrodę Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera otrzymali: filozof Ireneusz Ziemiński, publicystka Ewa Siedlecka oraz założyciel wspólnoty Betlejem ks. Mirosław Tosza. Głównym organizatorem Dni jest w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.
>>> czytaj więcej
Ruszają 17. Dni Tischnerowskie
Mszą świętą w kolegiacie Św. Anny i opartym na motywach ludowych spektaklem „Do dna" rozpoczną się w czwartek 20 kwietnia 17. Dni Tischnerowskie w Krakowie. W kolejnych dniach m.in. „Czytanie Tischnera", wykład głównego gościa Hansa Joasa, debata „Co dał nam Tischner?" oraz gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Rozmowa o książce "Inny. Eseje o spotkaniu" ks. Tischnera
W niedzielę 9 kwietnia Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Teatr Polski w Warszawie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Teologia teatru zatytułowane „Inny. Eseje o spotkaniu - wokół najnowszej książki ks. prof. Józefa Tischnera".
>>> czytaj więcej
2. Dni Tischnerowskie w Gdańsku
W dniach 9-10 kwietnia odbędą się kolejne Dni Tischnerowskie w Gdańsku organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności i Instytut Kaszubski. Tematem przewodnim będzie - tak jak potem w Krakowie - spotkanie z Innym. Wśród gości m.in. Anna Michalska, Maria Mendel, Wojciech Bonowicz, Krzysztof Frysztacki, ks. Krzysztof Niedałtowski i Kazimierz Tischner. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Niedokończona książka ks. Tischnera
Autor „Filozofii dramatu" zaczął ją pisać w połowie lat 90. Prawdopodobnie miała to być trzecią częścią jego filozoficznego opus magnum. Zachowały się tylko trzy rozdziały. Teraz ukażą się w jednym tomie zatytułowanym „Inny. Eseje o spotkaniu".
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Wojciech Bonowicz o książce ”Inny. Eseje o spotkaniu”

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.