Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

W.S Merwin

Imię powietrza

Pierwszy polski tomik laureata Nagrody Herberta

W.S. Merwin urodził się w Nowym Jorku w roku 1927. Po studiach na Uniwersytecie Princeton pracował w latach 1949–1951 jako prywatny nauczyciel we Francji, Portugalii i na Majorce. Debiutował zbiorem wierszy "A Mask for Janus" (1952). Jest autorem przeszło dwudziestu tomów wierszy, sztuk teatralnych, utworów prozatorskich i wspomnieniowych oraz licznych przekładów na angielski, m.in. klasyki takiej, jak Poemat o Cydzie, Żywot Łazika z Tormesu, Pieśń o Rolandzie, Czyściec Dantego, wierszy Mandelsztama, Nerudy, Garcii Lorki, poetów francuskich i japońskich – za co otrzymał The PEN Translation Prize. Był wyróżniany najbardziej prestiżowymi nagrodami, m.in. Pulitzerem (dwukrotnie), National Book Award, Bollingen Prize, Wallace Stevens Award. Przewodniczył Akademii Poetów Amerykańskich, zaś w latach 2010–2011 piastował godność Poety Laureata Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

W.S. Merwin znany jest ze swojej działalności ekologicznej i pacyfistycznej (protestował przeciwko wojnom w Wietnamie, Iraku i Afganistanie). W roku 1976 przeniósł się na Hawaje, by studiować tam buddyzm Zen. Mieszka w Haiku na wyspie Maui, gdzie w swojej 19 akrowej plantacji posadził i hoduje ponad 800 rzadkich gatunków palm i drzew zagrożonych wyginięciem.

W roku 2013 został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 128

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-06-03

ISBN: 978-83-240-2086-7

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Materiały o książce

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

Imię powietrza to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników poezji. Merwin być może nie jest jeszcze uznawany za poetę najważniejszego w swoim kręgu, ale ważne jest to, że Amerykanin jest w swojej twórczości mocno zeuropeizowany, a co więcej – poprzez duchowe pokrewieństwo z najwybitniejszymi polskimi poetami XX wieku (Miłosz, Herbert, Szymborska) będzie dla nas bardzo swojski."

Recenzje

Nieuchwytne
26 20
Pokaz kunsztu i finezji Williama Stanley'a Merwina. Poezja pisana niezwykłym i trafiającym do czytelnika językiem. Nieuchwytne i napisane ze smakiem wiersze. To bez wątpienia niedoceniany poeta, którego warto znać. Polecam wszystkim.

>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.