Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Stephen Amidon , Thomas Amidon

Genialna maszyna. Biografia serca

Tłumaczenie: Adriana Celińska

Genialna maszyna to połączenie stylu Jürgena Thorwalda z erudycją prof. Andrzeja Szczeklika

Książka jest dziełem braci - kardiologa i pisarza - którzy postanowili przedstawić rozwój medycznej wiedzy o sercu i ewolucję jego pojmowania w kulturze od antyku do czasów współczesnych. Wynik ich współpracy to dzieło lekkie, a zarazem zawierające wiele informacji.

Każdy rozdział rozpoczyna się historyjką, której bohater ma jakieś problemy z sercem, co jest punktem wyjścia do przedstawienia stanu wiedzy kardiologicznej w danej epoce. Autorzy z wdziękiem przechodzą od dzieł Platona czy Dantego do opisów pionierskich operacji, od analizy Frankensteina Mary Shelley do prognoz dotyczących rozwoju kardiologii.

To książka dla ludzi o szerokich horyzontach, ale napisana przystępnym językiem.

Oprawa twarda

Format: A5(144x205)

Liczba stron: 262

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-02-06

ISBN: 978-83-240-1889-5

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Tytuł oryginalny: The sublime engine. A biography of the human heart

Tłumaczenie: Adriana Celińska

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

W epoce transplantologii, komórek macierzystych, prac nad sztuczną komorą serca powoli zapomina się o fakcie, że przez wiele lat lekarze próbowali przeszczepić ludziom narządy zwierzęce. Niestety, eksperymenty te kończyły się tragicznie i budziły kontrowersje jak w przypadku małej Stephanie Fae Beauclair, która urodziła się z wrodzonym niedorozwojem serca („Ślepy zaułek medycyny: niemowlak z sercem od pawiana”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Na pierwszy rzut oka - potwór. Trochę upiorny, trochę szokujący, słowem koszmar chirurga plastycznego. Takie właśnie „dzieło” doktora Frankensteina znamy. Skąd jednak autorce przyszedł do głowy pomysł na tę mroczną opowieść i co ma z nim wspólnego lord Byron? Cóż, wszystko zaczęło się od… żaby. („Jak naprawdę powstał potwór Frankensteina?”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Serce niczym wielka gwiazda
116 46
Serce, jako jeden z najważniejszych narządów odpowiadających za ludzkie życie, doczekało się wielu naukowych publikacji. Nigdy jednak, żadna z książek nie stała się jego pełną... biografią. Aż do teraz. Za sprawą Thomasa i Stephena Amidonów, polski czytelnik ma niebywałą przyjemność poznać historię organu odpowiedzialnego za nasze istnienie, od czasów starożytnych aż po dzień dzisiejszy.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.