Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Stanisław Zasada

Generał w habicie. Opowieść o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia

Opowieść o najsłynniejszej polskiej zakonnicy Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi, alkoholikami, samotnymi matkami i recydywistami po długich wyrokach. Dla niektórych jest źródłem zgorszenia, bo ma dzieci, niekiedy zaklnie jak szewc, bo kurzy papierosa za papierosem. Ci jednak należą do nielicznych. Dla większości jest postacią charyzmatyczną. Każdy, kto choć raz ją spotkał, twierdzi, że nigdy jej nie zapomni.

Generał w habicie to nie tylko opowieść o Małgorzacie Chmielewskiej i jej najbliższych. Przede wszystkim to historie ludzi, z którymi żyje na co dzień, tych, którym po ludzku się nie powiodło.

Małgorzata Chmielewska (ur. 1 stycznia 1951 w Poznaniu) - przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. W dzieciństwie rodzice nie dbali o jej wychowanie religijne. Po ukończeniu nauki w szkole średniej rozpoczęła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero po ich zakończeniu zwróciła uwagę na katolicyzm. Początkowo myślała o wstąpieniu do zakonu benedyktynek, następnie do małych sióstr Karola de Foucauld. Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach koło Kęt, śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998 roku. Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Kobieta Roku 1996 ma czworo adoptowanych dzieci.
Prowadzi bloga: siostramalgorzata.blog.onet.pl

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: S6 130x195

Liczba stron: 224

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-09-06

ISBN: 978-83-240-1418-7

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Popatrz z dystansu na życie
80 47
Książkę zakupiłam znając siostrę Małgorzatę Chmielewską z telewizyjnych, dość radykalnych wypowiedzi. Dzięki temu wywiadowi, reportażowi - jakby go nie nazwać - okazało się, że radykalna i konsekwentna jest w każdym aspekcie życia. Uważam jednak, że jest to jedna z książek, którą powinien przeczytać każdy.
>>> czytaj więcej
Pomaga wyjść z życiowego bagna
82 38
Idąc do pracy, wracając ze szkoły nie da się nie zauważyć ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Ignorujemy ich, obrzucamy poniżającym spojrzeniem, a w najlepszym wypadku wrzucamy kilka monet do kubeczka wychylającego się z sinych dłoni. Nie mamy tym ludziom nic więcej do zaoferowania. Mamy własne rodziny, własne problemy i wydatki. Ale na szczęście do akcji ruszyła siostra Małgorzata Chmielewska.
>>> czytaj więcej
Wejść między najbiedniejszych
90 42
Książka Stanisława Zawady to niezwykły reportaż o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i założonej przez nią w Polsce Wspólnocie „Chleb Życia". Reportaż o tych, którym w życiu się nie powiodło i o tych, którzy takie życie świadomie wybrali. Zostawili rodziców, ukochanych, rodzeństwo, doktoraty, pracę... Bo coś w nich, kazało im wejść pomiędzy najbiedniejszych.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.