Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Gdyby ulica Beale umiała mówić

James Baldwin

Gdyby ulica Beale umiała mówić

Tłumaczenie: Maria Zborowska

Adaptacja filmowa otrzymała 3 nominacje do Złotych Globów i 3 nominacje do Oscarów

Harlem, Nowy Jork. Tish i Fonny byli razem zawsze. Dorastali w jednej dzielnicy, w jednej społeczności, a ich miłość rosła wraz z nimi. Niepostrzeżenie stała się dla nich najważniejsza. I chociaż nie mają nic prócz siebie, Tish wierzy, że będą żyli długo i szczęśliwie.
W przeddzień ślubu Fonny zostaje oskarżony o gwałt. Ma mocne alibi, ale jest czarny. Tish zrobi wszystko, by wyciągnąć go z więzienia.

Najwyższej klasy literatura. Baldwin w ujmująco prosty sposób podejmuje trudny temat rozpaczliwej bezradności wobec wyrządzanych krzywd. Rozgrywająca się w latach 70. powieść nie traci na aktualności. Zmusza do refleksji i wzbudza emocje, od których nie sposób się uwolnić.

"Kiedy dwoje się kocha naprawdę, wszystko, co się między nimi dzieje, ma w sobie coś uroczystego i świątecznego. Czasem wydaje się, że coś ich oddaliło od siebie. Nie znam większej udręki i rozleglejszej pustki od tej, jaka powstaje, gdy ukochany odchodzi!"
[fragment]

"Książka Gdyby ulica Beale umiała mówić celebruje nie tylko miłość kobiety i mężczyzny, ale i rzadko opisywaną we współczesnej literaturze miłość w rodzinie."
/Joyce Carol Oates/

"Jeśli Van Gogh był artystą-świętym dziewiętnastego wieku, to James Baldwin jest artystą-świętym wieku dwudziestego."
/Michael Ondaatje/

"Poruszająca, bolesna historia, tak dogłębnie ludzka i tak bezceremonialnie osadzona w rzeczywistości, że niezaprzeczalnie ponadczasowa."
/The New York Times Book Review/

"Powieść została zekranizowana przez laureata Oscara Barry’ego Jenkinsa i zachwyciła krytyków. Jeden z najlepszych filmów tego roku."
/Times Magazine/

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 256

Wydanie: drugie (pierwsze w Znaku)

Data pierwszego wydania: 2019-02-25

ISBN: 978-83-240-5553-1

Tłumaczenie: Maria Zborowska

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.