Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Filozofia dramatu

To już czwarte wydanie książki, która stała się ważną lekturą nie tylko dla filozofów, ale dla wszystkich próbujących zrozumieć, kim jest człowiek

Filozofia dramatu to ważne dzieło w dorobku ks. Tischnera i w ogóle jedna z najważniejszych i najciekawszych polskich książek filozoficznych. Autor usystematyzował w niej swoje wcześniejsze intuicje i dał pierwszy spójny wykład własnej koncepcji filozoficznej.

To tytułowa filozofia dramatu, interpretująca człowieka i jego relacje z innymi w kategoriach spotkania, dialogu, wzajemności, błądzenia, kuszenia, potępienia i usprawiedliwienia. Wiele zawartych w niej analiz poświęconych jest różnym postaciom zła, bo właśnie spotkanie ze złem sprawia, że człowiek szczególnie boleśnie doświadcza dramatyczności własnej egzystencji. O atrakcyjności analiz decyduje metoda Tischnera, który dla opisania międzyludzkich oddziaływań nie boi się sięgać po przykłady z literatury - Dostojewskiego czy Szekspira - śmiało też posługuje się metaforą.
.

Data pierwszego wydania: 2002-01-09

ISBN: 83-240-0065-8

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

Zapraszamy na czwarty dzień 16. Dni Tischnerowskich
W ostatnim dniu 16. DT o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec odbiorą Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Gali towarzyszyć będzie koncert „Poeci Tischnera" z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej. Zapraszamy też na „Spotkania Filozoficzne Młodych" poświęcone „Wolności w sieci" oraz na dodatkowe spotkanie z Timothym Snyderem w Radiu Kraków.
>>> czytaj więcej
Chantal Delsol w Auditorium Maximum UJ

„Myślenie jest rzeczą groźną" to tytuł wykładu wybitnej francuskiej filozofki, który zostanie wygłoszony w ramach 14. Dni Tischnerowskich.


>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.