Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Hannah Arendt

Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła

Tłumaczenie: Adam Szostkiewicz

Jeden z najważniejszych głosów na temat natury zła.

Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, współodpowiedzialnego za Holokaust, które w latach 60. XX wieku Hannah Arendt relacjonowała dla „New Yorkera”. Książka opatrzona słynnym podtytułem zawierającym jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: „banalność zła”. Bolesna diagnoza postawiona przez filozofkę jest aktualna aż do dziś – systemowi zagraża każdy, kto myśli samodzielnie i nie podąża ślepo za rozkazami.

Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego oraz mentalności jego twórców i sług. Autorka, jeden z najwybitniejszych, niezależnych umysłów XX wieku, nie cofa się przed postawieniem pytań o istotę postaw Żydów europejskich w obliczu Zagłady, obiektywnie spoglądając na obie strony procesu. Książka bezcenna dla wszystkich, którzy interesują się historią i polityką XX wieku, a także pogłębioną interpretacją najważniejszych problemów naszych czasów.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 140x205

Liczba stron: 400

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 1987-01-01

ISBN: 978-83-240-6538-7

Tytuł oryginalny: Eichmann in Jerusalem. A Report on the Banality of Evil

Tłumaczenie: Adam Szostkiewicz

Recenzje

Typowy twór ery totalitaryzmów?
123 61
Eichmann w Jerozolimie" to relacja ze słynnego procesu, jaki przed laty zaprzątał uwagę światowej opinii, ale także, a może - przede wszystkim - próba odpowiedzi na pytanie o istotę zła. Zło tutaj nie jest odrażające, afektowane czy wszechpotężne, lecz właśnie takie jak wskazuje podtytuł książki: banalne.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.