Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Juan Marsé

Dziewczyna w złotych majtkach

Tłumaczenie: Marcin Michalski

Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy. Luys Forest - wdowiec i emerytowany falangista - postanawia spędzić resztę życia w zaciszu nadmorskiej posiadłości w Calafell i tam poświęcić się spisywaniu wspomnień. Nieoczekiwanie błogą samotność przerywa przybycie siostrzenicy Mariany. Wyzwolona i spontaniczna dziewczyna deklaruje chęć pomocy w przepisywaniu powstającej książki.
Między Luysem a jego siostrzenicą rodzi się zażyłość, dzięki której na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice dotyczące życia politycznego i prywatnego. Mariana bezceremonialnie dopytuje o wszystko, odkrywając kłamstwa, które służą Luysowi do stworzenia monumentalnego wizerunku bohaterskiej przeszłości.
Wisząca nad wujem i jego siostrzenicą erotyczna atmosfera, sprowokowana rozwiązłością Mariany i wyobraźnią Luysa, doprowadzi do finału, w którym wyjaśni się, kim naprawdę był Luys, a kim złota dziewczyna.
Dziewczyna w złotych majtkach zarówno tytułem, jak i poruszeniem kwestii swobody seksualnej, nawiązuje do balzakowskiej Dziewczyny o złotych oczach.   „Opowieść o potędze fikcji, o tym, że Don Kichotowi drogę rzeczywiście zastąpili giganci, a nie wiatraki”.Filip Łobodziński, „Newsweek” 
„Proza przebiegła i wielowarstwowa - niby opowieść o rodzinnej tajemnicy, a tak naprawdę rzecz o obłudnej sztuce pisania prozy”. Piotr Kofta, „Dziennik Gazeta Prawna”  „Opowieść o katastrofie spowodowanej manipulacją pamięcią”.Marta Strzelecka, „Gazeta Wyborcza”  „Świetnie napisana powieść jednego z najważniejszych współczesnych prozaików hiszpańskich”.Krzysztof Cieślik, „Polityka”
    Patronat:       Polecamy e-radar.pl

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 200

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-06-14

ISBN: 978-83-240-1382-1

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: La muchacha de las bragas de oro

Tłumaczenie: Marcin Michalski

Recenzje

Groza (nie)pamięci
61 34
Nie miałam pojęcia, czego spodziewać się po tej książce. Słyszałam tylko od kogoś, że jest dobra i, wbrew pozorom tytułu, niespecjalnie pornograficzna. A jeżeli o czymś wiadomo, że jest inne niż nam się wydaje... Cóż, to wystarczający powód, żeby się bliżej zainteresować.
>>> czytaj więcej
Życie jest fikcją
63 28
Tytuł powieści Juana Marségo sugeruje, że do rąk czytelnika trafiła właśnie erotyka niskich lotów. Sytuacja fabularna zdaje się te przewidywania potwierdzać: samotność starego pisarza w nadmorskim domku zostaje przerwana wskutek niespodziewanej wizyty jego 23-letniej, niezwykle urodziwej kuzynki. Choć konsekwencje jej przyjazdu wydają się oczywiste, to erotyzm, którym Marsé operuje z wyczuciem, stanowi tutaj tylko pretekst do rozważań o pisarskim warsztacie, opowieści o historii zniewolonego kraju i spóźnionych narodzinach subkultury hipisowskiej w Hiszpanii.
>>> czytaj więcej
Walka o tożsamość
64 24
„Dziewczyna w złotych majtkach" opisuje dramatyczny pojedynek z pamięcią. Podejmując się spisania autobiografii, główny bohater nie dąży tylko do odtworzenia spójnego, przyczynowo-skutkowego ciągu zdarzeń. Diagnozuje stan własnej świadomości. Sprawdza, co i jak pamięta, ale i to, co i jak chce pamiętać.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.