Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Piotr Milewski

Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

Autor bestsellerowej "Transsyberyjskiej"

"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało."
Nicolas Bouvier

Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie tsuyu, co znaczy – śliwkowy deszcz. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?

Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem.
Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.

"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.

"Dzienniki japońskie" otrzymały Nagrodę Magellana przyznawaną przez redakcję Magazynu Literackiego "Książki" dla najlepszej książki podróżniczej 2015 r.

Książka była także nominowana do Nagrody Travelery National Geographic.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 384

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-04-20

ISBN: 978-83-240-2671-5

Przeczytaj także

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki zapraszają na spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim.
>>> czytaj więcej
Spotkania z Piotrem Milewskim w Łodzi
W czwartek 8 czerwca Dyskusyjne Kluby Książki działające na terenie Łodzi i województwa łódzkiego zapraszają na spotkania autorskie z Piotrem Milewskim, wędrowcem, pisarzem, reporterem.
>>> czytaj więcej
Spotkania z Piotrem Milewskim
W środę 10 maja zapraszamy na dwa spotkania z Piotrem Milewskim, który będzie opowiadał o swoich książkach „Transsyberyjska" i „Dzienniki japońskie".
>>> czytaj więcej
Spotkanie podróżnicze z Piotrem Milewskim
W czwartek 27 kwietnia zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku zaprasza na spotkanie z podróżnikiem, autorem „Dzienników japońskich" - Piotrem Milewskim.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Piotrem Milewskim w Katowicach
W środę 26 kwietnia zapraszamy do Katowic na spotkanie z Piotrem Milewskim, który będzie opowiadał o swoich książkach „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" oraz „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Piotrem Milewskim w Kędzierzynie-Koźlu
W środę 26 listopada znany podróżnik i reporter Piotr Milewski będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Piotrem Milewskim w Chełmie
W piątek 18 listopada Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
>>> czytaj więcej
Piotr Milewski w Białej Podlaskiej
W czwartek 17 listopada Piotr Milewski będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej na spotkaniu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
>>> czytaj więcej
O podróży najdłuższą linią kolejową świata
W piątek 21 października zapraszamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi na spotkanie z cyklu „Czytam, więc jestem". Gościem będzie Piotr Milewski, który opowie o swojej podróży koleją Transsyberyjską.
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na Festiwalu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie
W czwartek 23 czerwca i w piątek 24 czerwca gośćmi Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będą autorzy Znaku i Otwartego - Piotr Milewski i Tomek Michniewicz.
>>> czytaj więcej
Piotr Milewski w Przemyślu
W czwartek 23 czerwca zapraszamy do Przemyśla na spotkanie z Piotrem Milewskim. Znany dziennikarz i reportażysta będzie opowiadał o swoich książkach „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" i "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej".
>>> czytaj więcej
Traveler dla „Usypać góry" Małgorzaty Szejnert!
Z radością informujemy, że znakomity reportaż Małgorzaty Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia" otrzymał nagrodę Travelera w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
O "Dziennikach japońskich" w Bydgoszczy
W środę 18 maja Piotr Milewski będzie gościem Bydgoskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym. Będzie opowiadał o swojej podróży po Japonii i książce „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia".
>>> czytaj więcej
Nagroda Magellana dla „Dzienników japońskich" Piotra Milewskiego
Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" już po raz ósmy przyznała doroczne Nagrody Magellana. Jak przyznają organizatorzy spośród książek podróżniczych wybór najlepszej okazał się bardzo trudny.
>>> czytaj więcej
Piotr Milewski opowie o Japonii
W najbliższą niedzielę 17 kwietnia Piotr Milewski poprowadzę prelekcję „Japonia autostopem" połączoną z prezentacją książki „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia".
>>> czytaj więcej
Mamy dwie nominacje do Travelerów!
Dwie książki Znaku „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert i „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" Piotra Milewskiego zostały nominowane do nagrody Travelery w kategorii Podróżnicza Książka Roku!
>>> czytaj więcej
Koleją transsyberyjską i dalej
W środę 9 grudnia zapraszamy do warszawskiej Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 przy ul. Bielskiego 3 na spotkanie z Piotrem Milewskim, autorem „Transsyberyjskiej" oraz „Dzienników japońskich
>>> czytaj więcej
Piotr Milewski dwukrotnie w stolicy
O filozofii i sensie podróżowania, a także o piętnie, jakie odciska ono na świadomości wędrowca, opowie autor książki Dzienniki japońskie.
>>> czytaj więcej
"Dzienniki japońskie" w radiowej Dwójce
Na antenie radiowej „Dwójki" w cyklu "To się czyta latem" możecie posłuchać książki "Dzienniki japońskie" Piotra Milewskiego w interpretacji Grzegorza Kwietnia.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Artykuł w RMF FM

Podróżnicy spisujący przeżycia i przygody w odwiedzanych przez siebie zakątkach świata używają często tego samego stylistycznego kodu, zwykle wspólnego dla różnych reportaży.

Oryginalność przekazu nie jest głównym celem książek opowiadających o wędrówkach po krajach i krainach, jakby reporterom do szczęścia wystarczała sama treść wspomnień.

Lektura relacji globtroterów bywa więc czasem nużąca dla czytelników poszukujących -oprócz interesujących historii- także intrygujących form oraz po prostu wartości literackich.

Anegdota czyli barwna opowieść to dla mnie tylko jeden z elementów świadczących o poziomie tomów podróżniczych zwłaszcza dziś - w dobie masowych, globalnych peregrynacji.

Książka, którą ostatnio przeczytałem, pióra Piotra Milewskiego, opowiada o wieloletnim pobycie pisarza w Japonii, co samo w sobie było dla mnie czytelniczo kuszące.
Więcej --> Zobacz >>

Wywiad z autorem

W "Do południa" Piotr Milewski mówi m.in. o postrzeganiu Europejczyków przez Japończyków oraz o japońskich rytuałach. Tłumaczy na przykład, dlaczego Japończycy wchodzą do wanny z gorącą wodą dopiero wtedy, gdy są już... umyci.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Piotrem Milewskim w Trójce Polskiego Radia >>

Wywiad w RMF FM

Książka, którą ostatnio przeczytałem, pióra Piotra Milewskiego, opowiada o wieloletnim pobycie pisarza w Japonii, co samo w sobie było dla mnie czytelniczo kuszące.
Wartość "Dzienników japońskich. Zapisków z roku Królika i roku Konia" polega jednak jeszcze na czymś innym - specyficznym języku i rytmie zdań oraz muzyczności tej prozy.


Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z autorem w RMF FM tutaj. >>

Recenzje

Recenzja w Kulturatka.pl
14 15
Lektura Piotra Milewskiego przybliża nam spektrum miejsc, cech i faktów dotyczących Japonii, jaką napotkał podczas swych podroży, które różnił od siebie okres trzech lat. Od świątyń buddyjskich, klasztorów, chramów i miejsc kultu shinto, po najbardziej zatłoczone ulice Kioto i maleńkie mieszkania, w jakich najczęściej zamieszkują Tokijczycy.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.