Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Diariusz najmniejszy

Umberto Eco

Diariusz najmniejszy

Tłumaczenie: Adam Szymanowski

Czy Biblia miałaby szansę u współczesnego wydawcy?
„Muszę powiedzieć, że na początku lektury i po pierwszych stu stronach byłem nastawiony entuzjastycznie do tego rękopisu. Akcja toczy się wartko, a przecież dzisiejszy czytelnik niczego więcej nie wymaga od tego rodzaju rozrywkowej pozycji. Mamy tu seks (i to w obfitości), cudzołóstwo, sodomię, zabójstwa, kazirodztwo, wojny, rzezie itd.”

Co by było, gdyby Sokrates wystartował w konkursie na kierownika katedry filozofii?
„Komisja uznała wybitne talenty spekulatywne i pedagogiczne kandydata, któremu trzech członków komisji zawdzięcza, według ich własnych słów, wiele informacji udzielonych osobiście. Jednak kandydat nie przedstawił żadnej publikacji. Z tego powodu nie może być brany pod uwagę w niniejszym konkursie”.

Diariusz najmniejszy, na który składają się błyskotliwe felietony pisane dla „L'Expresso”, to niezwykła żonglerka najrozmaitszymi formami literackim. Eco tworzy małe arcydzieła mające postać fikcyjnych recenzji, sfingowanych biografii, listów i rozpraw naukowych, parodii, mistyfikacji, wywiadów czy nawet radiowo-telewizyjnej transmisji z odkrycia Ameryki przez Kolumba.
„Umysłowość Umberto Eco - pisze Peter Bondanella, znawca jego twórczości - nie pozwala na oddzielenie potęgi intelektu od równie potężnej i przewrotnej siły dowcipu i parodii”.

Oprawa miękka

Format: 124 x 195 mm

Liczba stron: 244

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 1995-01-01

ISBN: 978-83-240-0860-5

Opracowanie graficzne: Sylwia Kowalczyk

Tytuł oryginalny: Diario minimo

Tłumaczenie: Adam Szymanowski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.