Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Antony Beevor

D-Day. Bitwa o Normandię

Tłumaczenie: Magdalena Komorowska

Najnowsza książka Antony'ego Beevora, autora bestsellerowego "Stalingradu"

6 czerwca 1944 brytyjscy i amerykańscy żołnierze rozpoczęli inwazję na Normandię. Ten dzień przeszedł do historii jako D-Day. Przeprowadzona na gigantyczną i bezprecedensową skalę operacja, w której wzięło udział niemal trzy miliony żołnierzy, stała się początkiem końca Trzeciej Rzeszy.

Antony Beevor - brytyjski historyk, który zdobył sobie fanów na całym świecie książkami takimi jak Berlin 1945. Upadek czy Walka o Hiszpanię - dotarł do wielu nie znanych wcześniej materiałów. Przeprowadził badania w 30 różnych archiwach, w 6 krajach, co czyni z D-Day najlepiej udokumentowaną książkę o bitwie o Normandię.

Autor kreśli fascynujący obraz inwazji, której rozmiary zdumiały nawet Stalina. Dowodzone przez Eisenhowera wojska zaskoczyły Niemców, ale ci nie kapitulowali - dywizje Wehrmachtu i Waffen-SS podjęły próbę rozpaczliwie zaciekłej obrony. Efekt brutalnych walk wkrótce dotknął ludność cywilną, a północna Francja zamieniła się w krwawe piekło. Zwycięstwo zostało okupione ofiarą tak wielką, że nie pozwalało na pełną radość i miało wpływ na późniejsze relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi.

Wydanie kieszonkowe

Format: 128x197

Liczba stron: 612

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2010-04-28

ISBN: 978-83-240-2224-3

Tytuł oryginalny: D-Day. From Beaches to Paris

Tłumaczenie: Magdalena Komorowska

Przeczytaj także

Spotkanie z Antonym Beevorem
W poniedziałek 18 stycznia zapraszamy na spotkanie z mistrzem pisarstwa historycznego Antonym Beevorem z okazji premiery nowej książki „Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera".
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

„Kirkus Review”

Beevor z każdą kolejną książką jest coraz lepszy”.

„USA Today"

„Jedną z mocnych stron Beevora jest umiejętność opisania codziennego życia zwykłych żołnierzy: jedzenia, pogody, zapachu, nastrojów, lęków... Prawdopodobnie to czyni D-Day tak świetną książką”.

Antony Beevor o swojej książce D-Day
Norman Davies o autorze ”D-Day”

Recenzje

Bitwa o Normandię: cena zwycięstwa
99 33
Brytyjski historyk precyzyjnie przedstawia militarne i polityczne aspekty lądowania w Normandii 6 czerwca 1944 r.
>>> czytaj więcej
6 czerwca 1944
91 32
Antony Beevor znów napisał imponującą księgę o przełomowym momencie historii. Tym razem zajął się inwazją na Normandię i wszystkim, co stało się później - aż do wyzwolenia Paryża. Rzecz jest - do tego autor zdążył nas poprzednimi opracowaniami przyzwyczaić - drobiazgowa, ale zarazem po swojemu porywająca.
>>> czytaj więcej
Nieznane fakty o D-Day
101 55
Wydawało mi się, że o lądowaniu aliantów w Normandii wiem już prawie wszystko. Jakie dywizje brały udział, kto dowodził, jakie bitwy stoczono, i tak dalej. No właśnie - wydawało mi się. Lektura książki Beevora odkryła mi sferę dotychczas nie znaną, czyli warunki samej walki, jaką toczyli żołnierze amerykańscy, brytyjscy, kanadyjscy, niemieccy oraz jeszcze wielu innych narodowości.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.