Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Czarna Propaganda. Polska, Niemcy, Wielka Brytania. Tajemnice największych oszustw II wojny światowej

Stanley Newcourt-Nowodworski

Czarna Propaganda. Polska, Niemcy, Wielka Brytania. Tajemnice największych oszustw II wojny światowej

Tłumaczenie: Joanna Rumińska

„Afisz o wymiarach czterdzieści na dwadzieścia centymetrów zapisany był czarnym tłustym drukiem na czerwonym tle. Komunikat w języku niemieckim był zwięzły: »Gestapo zdradziło naród i siły zbrojne. Śmierć zdrajcom!«. Pod spodem widniał podpis: »Stary niemiecki wiarus«. Chłopiec zaczął przypinać afisz do kasztanowca, tak by widać go było z drogi. Ostatnią pinezkę wbijał w pośpiechu, bo usłyszał odgłos zbliżającego się samochodu. Miejsce? Kielce w okupowanej przez Niemców Polsce. Czas? Wczesne lato 1944 roku. Chłopiec? Byłem nim ja. Miałem wtedy piętnaście lat” - z Przedmowy autora   Stanley Newcourt-Nowodworski - członek AK i uczestnik Akcji „N” - w swojej książce pokazuje, że II wojna światowa to nie tylko wielkie bitwy i krwawe kampanie, ale też wojna psychologiczna. Jednym z jej narzędzi jest czarna propaganda czyli taka, która „ukrywa swe pochodzenie, posługując się sfałszowanym podpisem i zazwyczaj podając się za produkt tajnych organizacji z kraju wroga”.   Autor pokazuje korzenie wojny psychologicznej i najbardziej spektakularne akcje dywersyjne aliantów i hitlerowców w latach 1939-1945. Szczególne miejsce zajmuje wnikliwa analiza zorganizowanej przez AK na terenie okupowanej Polski Akcji „N”, która miała pozorować działalność niemieckiego ruchu oporu. Nowodworski łączy własne doświadczenia z nieznaną do tej pory wiedzą zawartą w polskich, brytyjskich i niemieckich archiwach.   Wreszcie ujawnione pilnie strzeżone tajemnice państwowe nie tylko pokazują fenomen wojny psychologicznej, ale rzucają też nowe światło na obraz II wojny światowej.  Przeczytaj recenzję na valikiria.net

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 158 x 225 mm

Liczba stron: 304

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2008-02-13

ISBN: 978-83-240-0936-7

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Tłumaczenie: Joanna Rumińska

Recenzje

Poznaj siłę propagandy
60 20
Książka „Czarna Propaganda. Polska, Niemcy, Wielka Brytania. Tajemnice największych oszustw II wojny światowej" Stanley'a Newcourt-Nowodworskiego podobała mi się bardzo, gdyż zawiera wiele elementów humorystycznych. Czy wojna musi być ukazywana tylko poprzez bitwy czy bohaterską śmierć żołnierzy? Oczywiście, że nie. Propaganda często określana była mianem „czwartej siły".
>>> czytaj więcej
Słowo także może być bronią
55 22
II wojna światowa to nie tylko wielkie bitwy, wspaniali dowódcy i bohaterscy żołnierze. Każda z walczących stron starała się wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, by przechylić szalę na swoją stronę. Działania miały również na celu osłabienie morale zwykłych żołnierzy i obywateli walczących stron. „Czarna Propaganda. Polska, Niemcy, Wielka Brytania. Tajemnice największych oszustw II wojny światowej" ujawnia nam tajemnice wojny psychologicznej i tajnych akcji dywersyjnych aliantów i hitlerowców w latach 1939-1945.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.