Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Gabriel Weston

Cięcie. Opowieść o chirurgii

Tłumaczenie: Magdalena Czech

Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu?
Jakie rozterki przeżywa lekarz, który zakochał się w pacjencie i otrzymuje zaproszenie do (szpitalnego!) łóżka?
Jak się zachować, gdy niekompetencja przełożonego może doprowadzić do śmierci pacjenta?
Ile sił trzeba, aby powiedzieć dwudziestolatkowi, że zostało mu kilka dni życia? W Cięciu brytyjska chirurg Gabriel Weston przedstawia zarówno mrożące krew w żyłach opowieści z sali operacyjnej, jak i codzienne życie lekarza. Podobnie jak Komplikacje Atula Gawande czy serial Chirurdzy książka Weston pozwala spojrzeć na szpital i to, co się w nim dzieje, z perspektywy personelu. Cięcie w szczery sposób opisuje blaski i cienie życia chirurga. Opowiada o dramatycznych operacjach, które przeprowadziła autorka, i o jej drodze do zawodu - od pierwszych wizyt w prosektorium do walki o pozycję, którą kobieta musi stoczyć w zdominowanej przez machos medycznej hierarchii.
„Eleganckie i rewelacyjne spojrzenie w świat chirurgów [...] Nie pamiętam, kiedy czytałam książkę, która tak mocno by mnie pochłonęła” Elizabeth Day, „The Observer”  „Weston przetrwała w męskim świecie sali operacyjnej. I jeszcze napisała o tym książkę!” „The Guardian”
 

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-06-28

ISBN: 978-83-240-1381-4

Tytuł oryginalny: Direct Red. A Surgeon's Story

Tłumaczenie: Magdalena Czech

Recenzje

Lekcja medycyny
35 15
Mimo że nie posiadam wiedzy medycznej, książka w przystępny sposób pozwoliła mi poznać jak wygląda praca chirurga. Gabriel Weston opowiada o swoich relacjach z pacjentami. Książkę powinien przeczytać każdy lekarz i nie tylko.
>>> czytaj więcej
Istota medycyny
59 19
Po lekturze "Cięcia..." zastanawiam się, dla kogo Weston napisała tę książkę. Dla pacjentów, żeby poczuli, że w morzu anonimowych rejestracji zdarza się lekarz myśląco-czujący? Dla kolegów po fachu: ku delikatnej przestrodze, żeby nie skupiali się tak bardzo na zaciskaniu kitli, a pamiętali o istocie medycyny?
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.