Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Andrzej Skworz, Andrzej Niziołek

Biblia dziennikarstwa

Oddajemy w Państwa ręce Biblię dziennikarstwa - gromadzącą teksty najwybitniejszych postaci polskiego dziennikarstwa. Zajmujemy się w niej wszystkimi mediami i dziedzinami dziennikarstwa: książka stanowi kompendium, którego do tej pory w księgarniach brakowało. Podzieliliśmy ją na trzy części. Pierwsza zajmuje się pozyskiwaniem informacji w terenie, druga jest poświęcona pracy dziennikarza przy stoliku czy biurku (m.in. wywiadom, recenzjom, felietonom) oraz trzecia opracowywaniem materiałów w redakcji. Poza tym w książkę są wplecione króciutkie felietony o historii dziennikarstwa, autorstwa Rafała Habielskiego. O dziennikarstwie śledczym opowiada Bertold Kittel, o dziennikarstwie ekonomicznym Roman Młodkowski, o dziennikarstwie sportowym Stefan Szczepłek i Tomasz Smokowski, o korespondencji wojennej Wojciech Jagielski, o reportażu Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł, o felietonie Jerzy Pilch, o publicystyce Kamil Durczok, o rysunku satyrycznym Marek Raczkowski. Książka mieści 65 tekstów ściśle dotyczących warsztatu dziennikarskiego. Arkana zawodu odkrywają najznakomitsi polscy dziennikarze, z których wielu dotąd nie komentowało własnej pracy.
„W tym zawodzie relacja między teorią a praktyką wygląda bowiem podobnie jak w wypadku tańca: choćbyś nawet znał wszystkie kroki, ale nie ćwiczył, na parkiecie możesz co najwyżej rozbawić publiczność. (...) [Książka] jest największym uniwersytetem dziennikarskim w naszym kraju - na najwyższym poziomie i z najlepszą kadrą. Nie było dotychczas na polskim rynku podobnego dzieła. Prezentuje ono efekt zawodowych doświadczeń ponad sześćdziesięciu dziennikarzy, najlepszych w swych dziedzinach. Często są to pierwsze fachowe materiały na temat danej specjalności”.redaktor książki Andrzej Skworz 
 
 

 

Oprawa twarda

Format: B5 165x235

Liczba stron: 800

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-09-20

ISBN: 978-83-240-1357-9

Opracowanie graficzne: Michał Pawłowski

Recenzje

Dziennikarstwo w pigułce
52 34
Kluczem do udanej książki są barwni bohaterowie i szybka, wciągająca akcja. Choć „Biblia dziennikarstwa" jest zbiorem niezależnych od siebie tekstów, to czytając ją, czujemy się jak w świecie najbardziej zadziwiającej powieści, gdzie w każdym rozdziale rozpoczyna się kolejna przygoda. Naszymi przewodnikami zostają znani dziennikarze oraz ci, których nazwiska pomijaliśmy podczas czytania komentarzy czy słuchania wiadomości. Dzięki tej pozycji, wychodzą z cienia swojej pracy i po raz pierwszy stają się centrum własnych artykułów.
>>> czytaj więcej
Cenne wskazówki, ciekawe anegdoty
83 44
Dziennikarz. Jest nim zarówno Monika Olejnik, niszcząca swoich rozmówców jak huragan, ale także redaktor ganiający po lokalnych festynach w Pcimiu Dolnym. Bez względu na rangę pracy, to zawód trudny i bardzo specyficzny. Nigdy, w nawet najbardziej fantazyjnych marzeniach nie wyobrażałam sobie, że będzie mi dane zaglądnąć do tak wielu redakcji przez dziurkę od klucza. Poznać tajniki pracy dziennikarza od kuchni, dostać naprawdę wiele cennych i wartościowych wskazówek. W dodatku z pierwszej ręki. A wszystko to udało mi się zrealizować dzięki obecności na mojej półce opasłego tomiska "Biblii dziennikarstwa" pod redakcją Andrzeja Skworza i Andrzeja Niziołka.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.