Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Marta Orzeszyna

Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów

Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.

"Zanim pani do mnie przyszła, była pani brzydka, nikt nawet nie chciał na panią spojrzeć, ja panią odmieniłem, proszę spojrzeć w lustro. Jeśli to się pani nie podoba, proszę wyjść i nie wracać!"
Zawsze wracały.

Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.

Uwolnił kobiety od długich włosów, choć wielu uważało to za dzieło szatana. Moda na fryzury Antoine’a rozprzestrzeniała się jak epidemia. Nawet Eleonor Roosevelt czekała grzecznie w kolejce w jego salonie. Wyszła z niego z fryzurą na chłopczycę. Ameryka oszalała.

Cierplikowski konsekwentnie budował swoje imperium. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów można było spotkać we wszystkich modnych miejscach ówczesnego świata.Pisano o nim, że stworzył współczesną kobietę. Trudno o drugiego Polaka, który zrobił tak oszałamiającą karierę.Mistrz elegancji, prowokator i oryginał, który sypiał w kryształowej trumnie.
Przegrał tylko raz, gdy zdecydował się żyć w swej prawdziwej ojczyźnie. Jego sztuka okazała się zbyt trudna dla przaśnego PRL-u. Za swój wielki talent, który pozwolił mu stanąć na szczycie świata, zapłacił wysoką cenę. Zmarł zapomniany. Przepadło jego imperium.
W Polsce mało kto o nim pamiętał. Aż do dziś…

Oprawa twarda

Format: 163x235

Liczba stron: 352

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-04-07

ISBN: 978-83-240-3050-7

Przeczytaj także

O Cierplikowskim w Sieradzu
Wszystkich czytelników z Sieradza i okolic zapraszamy na spotkanie z Martą Orzeszyną podczas Open Hair Festival. Rozmowę z autorką książki „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów" przeprowadzą Paweł Spiechowicz i Odeta Moro w niedzielę o 19 na głównej scenie festiwalu.
>>> czytaj więcej
„Miłosz w Krakowie" Agnieszki Kosińskiej Książką Roku!
27 stycznia „Magazyn Literacki KSIĄŻKI" po raz czternasty przyznał nagrody dla najlepszych książek minionego roku.
>>> czytaj więcej
Weekend z Dziewczynami
Zapraszamy na spotkania z Anną Herbich (Dziewczyny z Syberii) i Martą Orzeszyną (Antoine Cierplikowski) podczas 6. Warszawskich Targów Książki.
>>> czytaj więcej
Fryzjer z Sieradza strzygł i czesał cały świat
Kto to taki? Tytułowy bohater najnowszej książki Marty Orzeszyny Król fryzjerów, fryzjer królów.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Brudne, długie i misternie upięte włosy z toną pomady? Antoine powiedział im dość. Najpierw było mycie, potem w ruch szły nożyczki. W międzyczasie – szok, płacz, niedowierzanie. Efekt? Kobiety wychodziły odmłodzone, całkowicie odmienione. Przez paryski salon Polaka przewinęła się cała galeria sław. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Książka skazana na sukces!
23 25
Przez większość życia, od czasów nastoletnich, nosiłam długie włosy. Przyszedł jednak czas, gdy zapragnęłam zmiany, czegoś zupełnie innego, świeżego. Po długich wahaniach wybrałam w końcu fryzjerkę i oddałam swoją głowę w jej ręce. Z efektu byłam bardzo zadowolona, ale przecież mogło wyjść różnie. To właśnie wtedy pomyślałam sobie, że fryzjer to jednak bardzo odpowiedzialny zawód - bo zawsze coś może pójść nie tak i oczekiwania klientki z wizją fryzjera jednak nie okażą się zgodne; wymaga także nie tylko umiejętności, ale talentu i pewnej wyobraźni artystycznej, oka, które oceni, co danej osobie pasuje, w czym będzie wyglądać dobrze, czym podkreśli swoje atuty.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.