Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ted Hughes

Ted Hughes (1930 – 1998)

Brytyjski poeta i autor książek dla dzieci. Uważany przez brytyjskich krytyków za jednego z najlepszych poetów swojego pokolenia.

Początkowo zatrudniał się w brytyjskich gazetach, brał udział w konkursach poetyckich. Jednak nie został zauważony. Jego pierwszy tomik poezji Jastrząb w deszczu, ukazał się dzięki Sylvii Plath, która wysłała jego wiersze na konkurs.

W 1956 r poślubił Sylvię Plath. Miał z nią dwójkę dzieci, to właśnie dla nich powstały słynne książeczki Teda Hughsa.

Sylvia, po siedmiu latach małżeństwa popełniła samobójstwo wkładając głowę do kuchenki gazowej. Hughes był oskarżany nawet o dokonanie morderstwa przez miłośników twórczości Plato i niektóre kręgi feministyczne, nigdy nie podjął polemiki na ten temat. W 1998 roku wydano jego ostatnie dzieło Listy Urodzinowe, nakreślające złożoność relacji w jego małżeństwie z Sylwią, która zresztą już młodości targnęła się na swoje życie, i później wielokrotnie leczyła się psychiatrycznie.
Sporo do myślenia daje jednak fakt, że 3 lata później, w 1969 roku, jego kochanka Assia Wevill, z którą zamieszkał po śmierci swojej żony (a zamieszkiwał wcześniej, co można wywnioskować choćby z wieku ich dziecka) również popełniła samobójstwo przy użyciu kuchenki gazowej, uśmiercając jednocześnie ich czteroletnią córeczkę.

W 2003 roku biografię Teda Hughsa przybliżył film pt. Sylwia, w którym w rolę kontrowersyjnego poety wcielił się Daniel Craig, natomiast Sylwię zagrała Gwyneth Paltrow.
20.11.2006

Ted Hughes

Pogromca snów i inne opowieści o stworzeniu świata

Tłumaczenie Magda Heydel Oprawa miękkaRok wydania: 2006
więcej