Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Karolina Lanckorońska

Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina Lanckorońska (1898-2002), historyk i historyk sztuki, wybitna działaczka Polonii we Włoszech.

Pochodziła z rodu arystokratycznego herbu Zadora, była córką hrabiego Karola Lanckorońskiego i jego trzeciej żony Małgorzaty von Lichnowsky.

W 1935 habilitowała się na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, zajmując się głównie sztuką barku i twórczością Michała Anioła. W czasie wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Służyła w Związku Walki Zbrojnej, a potem w AK. Aresztowana przez gestapo, trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Po wojnie zamieszkała we Włoszech.

Była członkiem PAU od 199 roku. Nadano jej kilka tytułów doktora honoris causa. Została odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, orderem Al Merito della Repubblica Italiana. Z okazji 100. rocznicy urodzin otrzymała z rąk Jana Pawła II Krzyż Komandorski Orderu św. Grzegorza Wielkiego z Gwiazdą.
18.09.2017

Karolina Lanckorońska

Wspomnienia wojenne

Oprawa miękkaRok wydania: 2017
więcej