Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.10.2023

Została sprzedana opcja filmowa do książki Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka pt. „Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?”

Jest nam niezwykle miło poinformować, że została sprzedana opcja filmowa do książki Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka pt. „Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego w 2021 roku.

Reportaż Łukasza Cieśli i Jakuba to przykład śledztwa dziennikarskiego najwyższej próby oraz fascynujący i przerażający obraz zagmatwanych i niejasnych relacji między biznesem, służbami nowego i starego układu oraz światkiem kryminalnym, które ukształtowały klimat lat 90. i w którym za prawdę można było zapłacić życiem.

Fakt: Dziennikarz Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej" rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze.  Kto i dlaczego wydał rozkaz zamordowania go?

Łukasz Cieśla, dziennikarz i autor:

Liczę na to, że nasza książka i powstający na jej podstawie materiał filmowy o kulisach zniknięcia Jarka Ziętary, doprowadzą do wznowienia śledztwa przez prokuraturę. W sprawie wciąż są przecież niewiadome, które przez 31 lat nie doczekały się wyjaśnienia ze strony naszego wymiaru sprawiedliwości.

Jakub Stachowiak, dziennikarz i autor:

To bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dla sprawy Jarka Ziętary. Nie chce się wierzyć, że przez ponad 30 lat nie udało się wyjaśnić zagadki zaginięcia dziennikarza. Ekranizacja może sprawić, że ta historia nie zostanie zapomniane, a wierzę bardzo w to, że w końcu znajdzie swoje wyjaśnienia. Że winni porwania i zabójstwa dziennikarza zostaną złapani i osądzeni. Trzeba się spieszyć, bo do przedawnienia sprawy zostało tylko dziewięć lat.

Robert Chojnacki, prezes i redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego:

Sprzedaż praw filmowych to dla wydawcy zawsze duże wydarzenie. Kiedy jednak dotyczy to wybitnego reportażu śledczego, jakim jest Dziennikarz, który wiedział za dużo Łukasza Cieśli i Jakuba Stachowiaka, satysfakcja jest szczególna. Wielkie brawa dla autorów, którzy znakomicie poradzili sobie z opisaniem sprawy niebezpiecznej, bardzo tajemniczej i skomplikowanej. Ekranizacja będzie hołdem dla prawdziwego dziennikarstwa, bez którego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie funkcjonować.

O Twórcach:

Łukasz Cieśla - reporter portalu Onet, w latach 2003-2021 dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego". Specjalizuje się w tematyce kryminalnej. Laureat prestiżowej Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby oraz Nagrody „Tygodnika Angora". Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze", w tym za materiał w Superwizjerze TVN o zniknięciu Jarosława Ziętary. Mieszka w Poznaniu.

Jakub Stachowiak - dziennikarz telewizyjny i prasowy. Pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej", „Dziennika", „Polityki" i portalu OKO.press. Od 2008 roku związany z TVN, jest reporterem śledczym w „Superwizjerze". Był nominowany do wielu nagród, m.in. do Mediatorów i Nagrody im. Beaty Pawlak, w tym aż siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach „dziennikarstwo śledcze" oraz „dziennikarstwo telewizyjne", a w 2011 roku został laureatem tejże nagrody. W 2019 roku otrzymał Gold Award w kategorii „Informacje" 2019 na World Media Festival w Hamburgu. Nominowany m.in. do Mediatorów i Nagrody im. Beaty Pawlak. (Prawie) poznaniak na emigracji w Warszawie.

– Był pan świadkiem porwania Jarka Ziętary […].
– Czego świadkiem? Panie, ja nic nie wiem. Amnezję mam. – Jerzy jeszcze udaje, że trafiliśmy pod zły adres.
– Dostał pan od Elektromisu zlecenie na obserwowanie Ziętary. Widział pan jego porwanie. Tak pan zeznał w prokuraturze. – Nie dajemy za wygraną.
– Nikt za wami nie jechał? Na pewno? Chodźmy do środka, nie będziemy tu stali. – Jerzy wpuszcza nas do domu.


Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu początku transformacji – Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego twórcę Biedronki i Żabki. Ziętara kopał zbyt głęboko i poniósł za to najcięższą karę: jak ustaliła prokuratura, został uprowadzony i zamordowany. Biznesy z lat 90. zamieniły się w gigantyczne spółki, a skazanych za zabicie Ziętary nadal nie ma. I choć wersji wydarzeń jest wiele, żaden z dwóch procesów nie odpowiedział dotąd ostatecznie na pytanie „kto i dlaczego”.
Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Skąd taka opieszałość policji? Kto pociąga za sznurki i ukrywa sprawców? Jak wysoko postawieni są zleceniodawcy zabójstwa, skoro sprawy nie zdołali rozwiązać nawet śledczy z Archiwum X?
Dziennikarze odkrywają przed nami poznański półświatek lat 90. To wtedy tworzyły się środowiska biznesmenów i układy z władzą. To czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. W nie zawsze uczciwe interesy zaangażowani byli naukowcy z poznańskich uczelni, wzięci prawnicy, ludzie z służb specjalnych, kryminaliści, chłopcy z miasta...
Zbyt często gotowi na zbyt wiele.
Również na zabójstwo dziennikarza, który wiedział za dużo.