Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Aleksandra Zaprutko-Janicka

Okupacja od kuchni

Poruszający obraz świata, w którym żywność szmugluje się w trumnach, zarżniętą świnię przebiera za staruszkę by uniknąć niemieckiej kontroli, a hitlerowska propaganda tłumaczy wychudzenie Polek dbaniem o figurę.

W Polsce w czasie okupacji głód był powszechny, lecz budził w Polakach niesamowite pokłady kreatywności. Pustym brzuchom próbowano zaradzić gotując praktycznie z wszystkiego i przełamując wszelkie żywieniowe opory. Generał Bór-Komorowski zjadł kota w śmietanie i nawet o tym nie wiedział.
Aleksandra Zaprutko-Janicka otwiera przed czytelnikiem domowe kuchnie, zaplecza restauracji, zatęchłe spiżarnie, podgląda uliczne targowiska i kryjówki szmuglerów z czasów II wojny światowej. To opowieść o czasach, w których za nielegalne świniobicie można było trafić do Auschwitz, warzywa hodowano w podwórkach kamienic, żołędzie wykorzystywano na kilkanaście sposobów, a zużytymi fusami handlowano na czarnym rynku.
To także niezwykła książka kucharska: pełna oryginalnych przepisów i praktycznych porad. Możesz sprawdzić, jak dziś smakują okupacyjne rarytasy! I odkryć wiele zapomnianych potraw.
Okupacja od kuchni to nie tylko historia walki z głodem – to przede wszystkim historia polskiej zaradności i hartu ducha!

Oprawa twarda

Format: 135x210

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-09-07

ISBN: 978-83-240-3426-0

Przeczytaj także

O okupacyjnej kuchni w Krakowie
We wtorek 1 grudnia zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Zaprutko-Janicką, autorką książki „Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania".
>>> czytaj więcej
Spróbuj okupacyjnych specjałów!
Nietypowe jedzenie, którego w dodatku można spróbować za darmo, zawsze jest dobrym pomysłem! Dlatego zapraszamy na spotkanie wokół książki "Okupacja od kuchni" i na degustację wojennych przysmaków. Czekamy na Was w poniedziałek w Krakowie w Empiku w Bonarce, a w środę we Wrocławiu w Empiku w CH Renoma.
>>> czytaj więcej
Pasztet z ziemniakami, budyń z kapusty... czyli jak Polki radziły sobie z głodem w czasie okupacji
Aleksandra Zaprutko-Janicka otwiera przed czytelnikiem domowe kuchnie, zaplecza restauracji, zatęchłe spiżarnie, podgląda uliczne targowiska i kryjówki szmuglerów z czasów II wojny światowej.
>>> czytaj więcej
Najlepsze książki na jesienne wieczory!
Jesień idzie, wieczory będą coraz dłuższe, więc będzie więcej czasu na czytanie! Polecamy Wam kilka wrześniowych nowości.
>>> czytaj więcej
Jak smakowała okupacja
Pasjonują cię kulinarne eksperymenty? Chcesz poznać zapomniane dziś potrawy? Masz ochotę sprawdzić, jak dziś smakują okupacyjne rarytasy?
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Z każdym kolejnym dniem powstania warszawskiego w stolicy było coraz trudniej o żywność, a w oczy wielu osób zaglądał głód. Kto chciał przeżyć, musiał przełamywać swoje opory i zjadać nawet niedawnych pupili. Przekonał się o tym również sam dowódca Armii Krajowej. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Pięć lat brutalnego, niemieckiego ucisku nie zdołało złamać polskiego hartu ducha. Przed głodem i desperacją Polaków uratowały dzielne kobiety. Zapomniane bohaterki okupacji, prowadzące codzienną walkę w kuchniach, na czarnorynkowych targowiskach i szmuglerskich szlakach. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

W obliczu prawdziwego głodu nic nie jest niejadalne. Przekonały się o tym miliony mieszkańców okupowanej Polski. Sprawdź czym musieli się żywić nasi dziadkowie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Gangsterzy kupują na nim broń, narkotyki, dzieła sztuki, a nawet ludzkie organy. Ale dawniej tak nie było. Przed II wojną światową czarny rynek… w ogóle nie istniał. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Na polskiego szmuglera nie było mocnych. Nasi dziadkowie przemycali kreatywnie, odważnie i z nutą szaleństwa. Zawsze mieli pod ręką nowy sposób i doskonale wiedzieli co zrobić, by wyprowadzić Niemców w pole. Dowiedz się jaki był ich patent na sukces. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Chleb o konsystencji betonu. Pseudomarmolada z buraków krojona nożem. I jeden cukierek na rok. Poznaj asortyment sklepów działających na łasce hitlerowców. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Potrafiły przetrwać w każdych warunkach. Żywiły się tym, czego inni nie chcieli nawet tykać. Uratowały życie tysiącom polskich dzieci, dzisiaj nikt jednak nie pamięta o ich ciężkiej pracy pod okupacją. Najwyższa pora to zmienić. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Kuchenka się zepsuła, lodówki nie da się uruchomić, a rodzinny budżet trzeszczy w szwach? Spokojnie, mamy dla Was kilka sposobów naszych babek, które doskonale sprawdzą się w taki sądny dzień. Wszystko dokładnie przetestowane „za Niemca”. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

W zakamuflowanej, leśnej kryjówce trudno o frykasy na miarę pięciogwiazdkowego hotelu. A z pustym brzuchem – jeszcze trudniej o skuteczną walkę z okupantem. Na szczęście nasi chłopcy doskonale wiedzieli jak zaradzić tej sytuacji. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Okupację niemiecką w Polsce wyobrażamy sobie jako pasmo niekończących się potyczek podziemia i partyzantów z Niemcami. Ale przecież nie tylko na tym polegała egzystencja pod władzą hitlerowskiego reżimu. Z dniem pierwszego września 1939 roku nie odwołano nagle życie codziennego. Polacy nadal obchodzili święta i uroczystości rodzinne, gotowali obiady, palili w piecu, a także… żenili się. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Kiedy zdobycie choćby najmniejszych pieniędzy jest kwestią przeżycia, granica tego, na czym można zarobić staje się ruchoma. W czasie drugiej wojny światowej handlowano dosłownie wszystkim. Współczesne serwisy aukcyjne ze swoimi dziwnostkami są niczym w porównaniu z tym, co ofiarowali kupcy w okupowanej Polsce. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Szampan się chłodzi, kuchnię wypełniają aromaty imprezowych przysmaków, a wszyscy szykują się na powitanie Nowego Roku. W okupowanej Polsce można było o tym tylko pomarzyć. Niemcy zrobili wszystko, by nawet sylwestra obrzydzić Polakom. Po kampanii wrześniowej 1939 roku zwyczajnie go… zdelegalizowali. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Z dniem 1 września 1939 roku nie odwołano nagle wszystkich świąt, a Boże Narodzenie nie zniknęło z kalendarza. Kiedy nadchodził 24 grudnia, Polacy jak dawniej wypatrywali pierwszej gwiazdki, a pod obrus wkładali sianko. Zmieniła się za to cała reszta. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Polski hart ducha i zaradność
7 5
Sylwester. Nowy Rok 1939. Wardellowie, Zarembowie i wielu innych mieszkańców Warszawy świętuje rozpoczęcie kolejnego roku. Zabawę i radość przyćmiewają jednak pogłoski o wybuchu wojny. Czy jest ona nieunikniona? Czy można jej zapobiec? Czy wojna to brukowa pogłoska, czy prawdziwa obława? Przecież jeśli Hitler rzeczywiście ostrzy zęby na Polskę, trzeba przygotować do zawieruchy siebie, rodzinę i interes.
>>> czytaj więcej
Trudy codzienności
11 10
Jeśli nie wszyscy to na pewno większość wie, że ja + historia lub ja + wojna do tej pory zawsze równały się ucieczką w ciemny las. Im dalej tym lepiej. Przed tego rodzaju literaturą broniłam się rękami i nogami. Myślałam, ze tak już zostanie, taki mój los i przeznaczenie. Ale wiemy, że życie takie proste nie jest, a w ręce me wpadła "Okupacja...". Efekt natrafienia na nią był dla mnie jak kubeł zimnej wody na głowę.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.