wydawnictwo znak - Dobrze nam się wydaje

Juan Marsé

Dziewczyna w złotych majtkach

Tłumaczenie: Marcin Michalski

Erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy. Luys Forest - wdowiec i emerytowany falangista - postanawia spędzić resztę życia w zaciszu nadmorskiej posiadłości w Calafell i tam poświęcić się spisywaniu wspomnień. Nieoczekiwanie błogą samotność przerywa przybycie siostrzenicy Mariany. Wyzwolona i spontaniczna dziewczyna deklaruje chęć pomocy w przepisywaniu powstającej książki.
Między Luysem a jego siostrzenicą rodzi się zażyłość, dzięki której na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice dotyczące życia politycznego i prywatnego. Mariana bezceremonialnie dopytuje o wszystko, odkrywając kłamstwa, które służą Luysowi do stworzenia monumentalnego wizerunku bohaterskiej przeszłości.
Wisząca nad wujem i jego siostrzenicą erotyczna atmosfera, sprowokowana rozwiązłością Mariany i wyobraźnią Luysa, doprowadzi do finału, w którym wyjaśni się, kim naprawdę był Luys, a kim złota dziewczyna.
Dziewczyna w złotych majtkach zarówno tytułem, jak i poruszeniem kwestii swobody seksualnej, nawiązuje do balzakowskiej Dziewczyny o złotych oczach.   „Opowieść o potędze fikcji, o tym, że Don Kichotowi drogę rzeczywiście zastąpili giganci, a nie wiatraki”.Filip Łobodziński, „Newsweek” 
„Proza przebiegła i wielowarstwowa - niby opowieść o rodzinnej tajemnicy, a tak naprawdę rzecz o obłudnej sztuce pisania prozy”. Piotr Kofta, „Dziennik Gazeta Prawna”  „Opowieść o katastrofie spowodowanej manipulacją pamięcią”.Marta Strzelecka, „Gazeta Wyborcza”  „Świetnie napisana powieść jednego z najważniejszych współczesnych prozaików hiszpańskich”.Krzysztof Cieślik, „Polityka”
    Patronat:       Polecamy e-radar.pl

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 200

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-06-14

ISBN: 978-83-240-1382-1

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: La muchacha de las bragas de oro

Tłumaczenie: Marcin Michalski

tu patroni

Recenzje

Groza (nie)pamięci
61 34
Nie miałam pojęcia, czego spodziewać się po tej książce. Słyszałam tylko od kogoś, że jest dobra i, wbrew pozorom tytułu, niespecjalnie pornograficzna. A jeżeli o czymś wiadomo, że jest inne niż nam się wydaje... Cóż, to wystarczający powód, żeby się bliżej zainteresować.
>>> czytaj więcej
Życie jest fikcją
63 28
Tytuł powieści Juana Marségo sugeruje, że do rąk czytelnika trafiła właśnie erotyka niskich lotów. Sytuacja fabularna zdaje się te przewidywania potwierdzać: samotność starego pisarza w nadmorskim domku zostaje przerwana wskutek niespodziewanej wizyty jego 23-letniej, niezwykle urodziwej kuzynki. Choć konsekwencje jej przyjazdu wydają się oczywiste, to erotyzm, którym Marsé operuje z wyczuciem, stanowi tutaj tylko pretekst do rozważań o pisarskim warsztacie, opowieści o historii zniewolonego kraju i spóźnionych narodzinach subkultury hipisowskiej w Hiszpanii.
>>> czytaj więcej
Walka o tożsamość
64 24
„Dziewczyna w złotych majtkach" opisuje dramatyczny pojedynek z pamięcią. Podejmując się spisania autobiografii, główny bohater nie dąży tylko do odtworzenia spójnego, przyczynowo-skutkowego ciągu zdarzeń. Diagnozuje stan własnej świadomości. Sprawdza, co i jak pamięta, ale i to, co i jak chce pamiętać.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.