Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.02.2017

Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem

W nocy nie możesz zasnąć, rano budzisz się niewyspany, idziesz pobiegać, ale jesteś zmęczony, a w pracy masz problemy z podjęciem ważnych decyzji. A może wystarczy poznać swój chronotyp i zacząć żyć w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem?

Doktor Michael Breus jest chronobiologiem i psychologiem klinicznym, specjalizuje się w leczeniu zaburzeń snu. Twierdzi, że ludzie wcale nie dzielą się na sowy i skowronki. Dzięki codziennej pracy z pacjentami stworzył przełomową teorię chronotypów. Jest autorem zaskakująco prostego i skutecznego programu, który prowadzi do synchronizacji rytmu naszego życia z wewnętrznym zegarem biologicznym.

 

- Każdy człowiek ma swój wzorcowy zegar biologiczny odmierzający czas w mózgu oraz dziesiątki mniejszych zegarów biologicznych w całym ciele - pisze doktor Michael Breus. - Nie każdy człowiek ma jednak taki sam zegar. Wewnętrzne zegary twojego przyjaciela, partnera lub dziecka mogą odmierzać czas w innym rytmie niż twoje. Na pewno już to wiesz; zauważyłeś, że niektórzy budzą się wcześnie, nie odczuwają głodu wtedy co ty, są pełni energii, gdy ty opadasz z sił. Różni ludzie mieszczą się w różnych kategoriach, które nazywamy chronotypami. Klasyfikacja opiera się głównie na preferencjach co do danej pory dnia.

Oto główne chronotypy opracowane przed Michaela Breusa:

Delfiny
U prawdziwych delfinów śpi tylko jedna półkula mózgowa (w nauce zjawisko to nazywamy snem jednopółkulowym), a druga półkula jednocześnie czuwa, koncentruje się na pływaniu i wypatrywaniu drapieżników. Nazwa ta doskonale pasuje do osób cierpiących na bezsenność: inteligentnych, neurotycznych, śpiących płytko i o niskim zapotrzebowaniu na sen. Delfiny stanowią 10 procent populacji. Śpią lekko, budzi je najmniejszy nawet hałas, ostrzegają grupę o niebezpieczeństwie.


Lwy
Prawdziwe lwy to poranni myśliwi stojący na szczycie łańcucha pokarmowego. Nazwa ta doskonale pasuje do wstających wcześnie, ambitnych optymistów o średnim zapotrzebowaniu na sen. Lwy stanowią od 15 do 20 procent. Wstają wcześnie, biorą poranną zmianę, by strzec swojej grupy i wyglądać wędrownych drapieżników.


Niedźwiedzie
Prawdziwe niedźwiedzie to dostosowujący się do otoczenia wędrownicy, którzy lubią spać i mogą polować o dowolnej porze. Nazwa ta pasuje do lubiących dobrą zabawę, otwartych ludzi, którzy preferują rytm oparty na świetle słońca i mają wysokie zapotrzebowanie na sen. Niedźwiedzie stanowią 50 procent. Ich rytm odpowiada rytmowi wschodu i zachodu słońca; polują i zbierają się w świetle dnia.


Wilki
Prawdziwe wilki to nocni myśliwi. Nazwa ta pasuje do preferujących późną porę, kreatywnych ekstrawertyków o średnim zapotrzebowaniu na sen. Wilki stanowią od 15 do 20 procent. Pełnią późniejszą wartę i zapadają w sen, gdy skrajne lwy zaczynają się wybudzać.

Zrób test i sprawdź, który chronotyp najlepiej pasuje do Ciebie!

Odkryj potęgę KIEDY

Podejmuj właściwe decyzje we właściwym czasie

O której organizować burzę mózgu, aby nie była burzą w mózgu? Czy najlepszy czas na prośbę o podwyżkę zależy od faz Księżyca? Seks tylko przed snem, a fitness o poranku? I o której trzeba iść spać, żeby w końcu się wyspać? Na te pytania odpowie ci twój zegar biologiczny.

Ludzie wcale nie dzielą się na SOWY i SKOWRONKI! Ta książka całkowicie zmieni twój sposób myślenia. Dowiedz się, którym typem jesteś: DELFINEM, LWEM, NIEDŹWIEDZIEM CZY WILKIEM? Wiedza o twoim naturalnym zegarze biologicznym sprawi, że poznasz swój idealny moment. Na regenerujący sen, udany trening, kreatywne myślenie, a nawet podwyżkę i seks… Wystarczą drobne zmiany w planie dnia, by w pełni uwolnić swój potencjał.

Nie musisz zmieniać tego, CO i JAK robić. Kluczem do sukcesu jest KIEDY.


Ta książka sprawi, że odnajdziesz swój własny rytm.