Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.06.2016

Zwykłe kobiety, niezwykłe matki

W Znaku ukazuje się właśnie książka Krystyny Strączek „Mamy z innej planety. Historie kobiet, które urodziły niepełnosprawne dziecko".

- Tej książki by nie było, gdyby w 2008 roku nie urodził się nasz niepełnosprawny syn Mikołaj. Nie byłoby jej, gdybym nie poznała matek innych niesprawnych dzieci. I gdyby kilka z nich nie zdecydowało się opowiedzieć swojej historii prosto i szczerze. Do bólu - mówi autorka.

Nikt z nas nie jest przygotowany na takie doświadczenie. One też nie były, a jednak musiały mu sprostać - i sprostały. Doskonały reportaż Krystyny Strączek przybliża historie siedmiu kobiet wychowujących dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Oddaje głos tym, które zwykle pozostają w cieniu. Pokazuje świat, z którego istnienia nie zdajemy sobie sprawy, choć może być tuż obok nas. To lektura, po której inaczej spojrzysz na swoje życie.

Krystyna Strączek tłumaczy, że napisała tę książkę dla innych matek, dla ich mężów i dzieci, krewnych i przyjaciół, terapeutów. I dla każdego, komu wydaje się, że ten problem go nie dotyczy.
Inna planeta jest bliżej niż myślisz.

Przeczytajcie fragment

Kiedy twoje dziecko rodzi się inne, niż oczekiwałaś

Basia modliła się, by umarli razem – ona i dziecko. Magda zrezygnowała z życia towarzyskiego, przestała odbierać telefony od koleżanek. Martyna nawet nie walczyła o męża, który opuścił ją, gdy ich synek urodził się z zespołem Downa.

Poruszający reportaż z nieznanego świata, który jest tuż za ścianą

Kim są kobiety, które urodziły niepełnosprawne dzieci? Nie zauważamy ich albo widzimy w nich ucieleśnienie dobroci, wzór poświęcenia. Autorka pokazuje, że to kobiety z krwi i kości. Walczące nie tylko z przeciwnościami losu, ale z własnymi lękami, pytaniami, złymi emocjami i poczuciem winy.

Pełno(s)prawne życie z niepełnosprawnym dzieckiem

Bohaterki tej książki zdecydowały się opowiedzieć swoje historie także po to, aby powiedzieć innym kobietom: nie jesteście same, jest nas więcej. I mimo wszystko mamy prawo być szczęśliwe.