Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.06.2019

Znamy już nominacje do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Znane są już nazwiska poetów, którzy mają szansę na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Z ponad 200 zgłoszonych książek poetyckich Fundacja Wisławy Szymborskiej wybrała pięć, których autorzy powalczą o 100 tys. nagrody i statuetkę. Nagroda przyznana zostanie już po raz siódmy, tym razem za tom poetycki wydany w języku polskim.

Jury w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia), nominowało do nagrody następujące tomy:

Kamila Janiak, "Wiersze przeciwko ludzkości" (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury)
Piotr Janicki, "Psia książka" (wydawnictwo j)
Marzanna Bogumiła Kielar, "Nawigacje" (Wydawnictwo Znak)
Robert Król, "Polka" (Mikrooficyna Ówże)
Marta Podgórnik, "Mordercze ballady" (Biuro Literackie).
Nazwisko zwycięzcy poznamy 9 czerwca w czasie Festiwalu Miłosza podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Nazwisko zwycięzcy poznamy 9 czerwca w czasie Festiwalu Miłosza podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 

 

Na swój nowy tom wierszy Marzanna Bogumiła Kielar kazała nam czekać 12 lat. W Nawigacjach podobnie jak w jej poprzednich książkach zachłanna potęga przyrody splata się z zachłannością ludzkiego doświadczania życia, które mimo świadomości przemijania i wszechobecności śmierci odradza się dzięki sile miłości, rozpaczliwemu pragnieniu istnienia. Sensualne, soczyste i gęste frazy, którymi poetka opisuje naturę, mają niemal erotyczny charakter, przyciągają i hipnotyzują czytelnika.

To poezja zmysłowa i kobieca, a zarazem wizyjna i przesycona filozoficzną zadumą, wyrosła z fascynacji przyrodą i krajobrazem północnej Polski – w którym odbija się kosmos.