Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.07.2016

Zmysłowa historia legendarnej „piątki”

Wydaje wam się, że kultowe perfumy Chanel No 5 wynalazła latem 1920 roku młoda projektantka Gabrielle „Coco" Chanel? Błąd. W rzeczywistości to zapach o długiej i zawiłej historii - historii opowiadającej przede wszystkim o intymności straty i pożądania.

Legend, które narosły wokół powstania najsłynniejszych perfum, jest co najmniej kilka. Jedna z nich mówi, że ich początków należy szukać w epoce renesansu i że opierają się na zaginionej recepturze „cudownych perfum" królowych z rodu Medyceuszów, eliksiru chroniącego starzejące się piękności przed działaniem czasu. Inny trop prowadzi do rosyjskiego kochanka Coco, Dymitra, i wprost na carski dwór w Sankt Petersburgu, gdzie królowała produkowana w Moskwie przez firmę A. Rallet and Company woda Rallet O-De-Kolon Nᵒ1 Vesovoi - czy po prostu Rallet Nᵒ1. Inna plotka głosi, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty'ego? A może zapach był spowodowany pomyłką asystenta laboratyjnego?

Jaka jest prawda o powstaniu tego odważnego zapachu, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał ekscytację. Jak stał się symbolem kobiecości, uwielbianym przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou. I dlaczego nosi numer 5? Jaki wpływ na powstanie legendarnych perfum miało bolesne rozstanie i śmierć ukochanego Coco?

Książka Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice legendarnych perfum. Autorka rekonstruując fakty, sprawdzając mity i plotki, wyjaśnia, na czym polega fenomen tego zapachu. To wspaniała lektura wprowadzająca czytelnika w świat paryskiej bohemy, rosyjskich salonów i królewskich dworów. Rzecz o miłości, stracie, rozpaczy i silnej kobiecie, która potrafiła osiągać zamierzone cele, lecz nigdy nie zaznała prawdziwego szczęścia.

Skandal i ekscytacja. Zmysłowa historia legendarnej „piątki”

Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou.

Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło?

Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice legendarnych perfum. Rekonstruując fakty, sprawdzając mity i plotki, wyjaśnia, na czym polega fenomen tego zapachu.

Najbardziej zmysłowo opowiedziana historia Coco Chanel