Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

29.05.2018

Zapraszamy na wystawę „Charlesa Merrilla podróż przez życie”

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Charlesa Merrilla podróż przez życie" 29 maja o godzinie 18 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 61). Na ekspozycji będzie można zobaczyć pamiątki, osobiste drobiazgi, korespondencję, dokumenty, obrazy i książki, które pozostawił po sobie ten niezwykły człowiek.


Charles Merrill Jr. (1920 - 2017) był nauczycielem, pisarzem i filantropem. Był synem Charlesa E. Merrilla, współzałożyciela amerykańskiej spółki Merrill Lynch. W 1939 r. odbył podróż po Europie, odwiedzając także Polskę, która wywarła na nim niezatarte wrażenie, wzbudziła jego sympatię i zainteresowanie. Później wracał do niej wielokrotnie. Brał udział w II wojnie światowej, najpierw w armii kanadyjskiej, następnie amerykańskiej; walczył w Afryce Północnej i we Włoszech, gdzie spotkał ocalałego z Holokaustu 13-letniego chłopca Bernata Rosnera, którego otoczył opieką, pomógł mu dostać się do Ameryki i przyjął jak syna do własnej rodziny. Charles Merrill studiował historię na Harvardzie, został nauczycielem, a dzięki rodzinnej fortunie zakładał i wspierał placówki edukacyjne, m.in. współfundował Thomas Jefferson School w Saint Louis (TJ) w 1946 roku, a w 1958 r. założył w Bostonie Commonwealth School z warszawską Syrenką jako godłem. Wspierał finansowo wiele ważnych szkół, takich jak Morehouse College - pierwszą placówkę dla czarnoskórych studentów - i Spellman College, szkołę dla czarnoskórych studentek. Jego troska o edukację nie ograniczała się jedynie do Ameryki - wspierał bowiem m.in. Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu w Czechach, czy Katolicki Uniwersytet Lubelski w Polsce. Był wielkim sympatykiem Polski i Polaków, fascynował się polską historią i angażował we współczesność. Wspierał finansowo Instytut Literacki, wydawnictwo założone i prowadzone przez Jerzego Giedroycia, które publikowało miesięcznik „Kultura" oraz liczne pomniejsze organizacje, szkoły i grupy młodzieży. Lista jego beneficjentów w Polsce jest długa, by wymienić choćby: Fundację Batorego, Otwartą Rzeczypospolitą, OKO Press, Hejt STOP, Midrasz, Nomina Rosae. Charles Merrill działał aktywnie na rzecz demokracji i kultury pokoju, wspierając edukację i kulturę, szczególnie w krajach byłego bloku wschodniego. Mawiał, że „demokracja zaczyna się od działania we wspólnocie, w jakiej się akurat znajdziemy". Ostatnie lata życia spędził w Nowym Sączu, wybierając to miasto na swój drugi dom.

W trakcie wernisażu wystawy będzie można nabyć książkę Charlesa Merrilla pt. „Podróż albo Rzeź niewiniątek: pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939 - 1995" wznowioną w tym roku przez Wydawnictwo „Znak".

Uniwersalna opowieść o złowrogich reżimach, potrzebie wolności i trwania przy humanistycznych wartościach – na przekór historii.

Latem 1939 roku razem z moim najlepszym przyjacielem wynajęliśmy w Paryżu auto, żeby pojechać do Berlina i Warszawy. Skończyłem właśnie pierwszy rok studiów na Harvardzie, gdzie uczęszczałem na znakomite wykłady poświęcone faszyzmowi i komunizmowi; teraz chciałem przekonać się na własne oczy, jak wygląda świat Hitlera. (…) Następnym przystankiem miał być kraj, w którym dotąd nie postawił stopy żaden z członków naszej rodziny – co oznaczało zignorowanie gniewnych ostrzeżeń, że postępuję absolutnie nieodpowiedzialnie, i zamanifestowanie poczucia niezależności osiemnastolatka.
Charles Merrill