Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.08.2014

ZNAK partnerem Fundacji Wisławy Szymborskiej

Wydawnictwo Znak zostało partnerem Fundacji Wisławy Szymborskiej i począwszy od najbliższej jesieni, przez dziesięć kolejnych lat twórczość Noblistki będzie ukazywać się nakładem naszego Wydawnictwa.

Współpraca Fundacji Wisławy Szymborskiej i Znaku rozpocznie się od wydania Czarnej piosenki, czyli tomiku, który miał być debiutem poetki, ale nigdy dotąd się nie ukazał.

Książka pojawi się w październiku 2014 roku i będzie pierwszym tomem kolekcji wydawniczej.

Fundacja Wisławy Szymborskiej
Wydawnictwo Znak

Tomik, który miał być debiutem Poetki

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.