Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.07.2016

Wznowienie „Spowiedzi rewolucjonisty" Tischnera

Po niemal 25 latach od daty pierwszego wydania Wydawnictwo Znak przypomina jedną z najciekawszych książek ks. Józefa Tischnera. Ta klasyczna pozycja, której korzenie sięgają artykułów pisanych jeszcze w latach 80. dla pisma „Res Publica", pozostaje dziełem aktualnym i bezprecedensowym. We wstępie profesor Marcin Król wspomina, jak wielkie znaczenie odgrywa ta książka w intelektualnej spuściźnie ks. Tischnera: „Pamiętam, jak w końcu lat osiemdziesiątych w Wiedniu spacerowaliśmy i rozmawialiśmy o tym, że należałoby napisać (...) coś w rodzaju „filozofii narodu polskiego". Nigdy nie zrealizowaliśmy tego zamysłu, ale książka Tischnera stanowi jego częściowe wprowadzenie w życie."

W „Spowiedzi rewolucjonisty" pisanej w gorącym dla Polski czasie pierwszych postkomunistycznych lat autor „Etyki Solidarności" udowadnia, że wolność nie może się realizować w samotności. - Ja oddzielone od innych - mówi ks. Tischner - nie jest wolne, co najwyżej swawolne i prowadzi do błędnego przekonania o własnej wyższości.
Jak bardzo (niestety) aktualnie brzmią słowa tej książki, jednej z najbardziej przenikliwych ale też zadziornych, jakie wyszły spod pióra ks. Tischnera: „Przez nasze dusze płynie szum kłótni. Ludzie podzielili się i nadal dzielą, oskarżają, posądzają i potępiają. Lecz oto z głębi tego szumu raz po raz wyłania się jakaś znajoma melodia (...). Skąd ja to znam? Gdzie ja to słyszałem? Ależ tak, słyszę już całkiem wyraźnie: to mowa kurtyzan". Tego, co wg ks. Tischnera najbardziej brakowało Polakom podczas tamtych pierwszych miesięcy odzyskanej wolności, to „duch", który ukierunkowałby naród w tworzeniu więzi i solidarności ludzkiej. „Jeżeli dzieje człowieka i ludzkości nie mają sensu, to nic nie ma sensu..." - pisze Autor. „Duch" ten to zarazem heglowski „duch czasu", jak też Ten, „który odmienił oblicze tej ziemi".

Być może znowu przyszedł czas na szczere, mocne ale też oczyszczające słowa, które zawiera „Spowiedź rewolucjonisty". Książki z której garściami czerpią natchnienie zarówno intelektualiści i legendarni dysydenci, jak i współcześni zbuntowani artyści, kierujący przekaz ks. Tischnera do nowego pokolenia. Jednym z nich jest Maciej Szajkowski, muzyk zespołu R.U.T.A. i Kapeli ze Wsi Warszawa, który w ten sposób rekomenduje książkę Znaku: „W czasach, kiedy łatwo przychodzi niektórym stygmatyzować wszelkie przejawy odmienności i wykluczać „innych", „Spowiedź rewolucjonisty" jest lekturą zadziwiająco aktualną. I znów nieprawomyślną!"

Książki