Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.10.2014

Wygraj Tischnert-T!

Pamiętasz swoje pierwsze wspomnienia ze szkoły? Jeśli tak, podziel się nimi i wygraj oryginalny podkoszulek z podobizną młodego ks. Tischnera!

Aby stać się posiadaczem 1 z 100 „Tischnertów-T" wystarczy w komentarzach do zamieszczonej na FB notki w kilku zdaniach opisać swoje pierwsze wspomnienia ze szkoły. Liczymy na Waszą kreatywnośc i pomysłowość!

Zabawa związana jest z wydanym we wrześniu br. niepublikowanym dotąd dziennikiem młodego ks. Tischnera - Dziennik 1944 - 1949. Niewielkie pomieszanie klepek.

Józef Tischner - późniejszy kapłan, filozof i autorytet - prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów. Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.

Konkurs trwa od 24 września do 8 października 2014.

Organizatorem konkursu jest sieć księgarń Matras, fundatorem nagród Wydawnictwo Znak.

Zapraszamy do zabawy i klawiatury :)

 

plakat konkursu

 

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.
Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.
Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą.

W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.