Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.10.2014

Wokół „Dziennika” Józefa Tischnera

Klub „Tygodnika Powszechnego" w Łodzi zaprasza na spotkanie „Jak w człowieku rodzi się wolność. Wokół Dziennika Józefa Tischnera". W spotkaniu, które odbędzie się w Śródmiejskim Forum Kultury udział weźmie Wojciech Bonowicz.

Spotkanie będzie połączone z promocją książki Józefa Tischnera Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Znak. Tę, jak i inne książki ks. Tischnera będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach.

Spotkanie ma charakter otwarty, a wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie z: Wojciechem Bonowiczem

Data spotkania: Poniedziałek, 27 paździeranika 2014

Godzina: 18:00

Gdzie: Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury (ul. Roosvelta 17, Łódź)

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.
Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.
Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą.

W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.