Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.03.2015

Wojciech Bonowicz o Tischnerze we Wrocławiu

Wydawnictwo Znak oraz Duszpasterstwo Akademickie Dominik zapraszają na spotkanie poświęcone księdzu Józefowi Tischnerowi, towarzyszące promocji książki Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek. Gościem spotkania będzie poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.

Odbędzie się ono w piątek, 13 marca 2015 roku, o godzinie 19:30 w Duszpasterstwie Akademickim Dominik (pl. Dominikański 2, Wrocław). Podczas spotkania będzie możliwość zaopatrzenia się w tę i inne książki księdza Józefa Tischnera, wydane nakładem wydawnictwa Znak.

 

Przyjdź na spotkanie!

 

Zapraszamy!

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.
Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.
Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą.

W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.