Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.03.2015

Walczymy o Travelera

Travelery to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze przyznawane w Polsce od dziewięciu lat przez magazyn „National Geographic Traveler". W kategorii „podróżnicza książka roku" wśród pięciu nominowanych tytułów dwa wydane zostały nakładem wydawnictwa Znak Literanova. W uzasadnieniu napisano, że „nominowane pozycje w najlepszy sposób przybliżają czytelnikom horyzonty geograficzne i kultu".

W gronie wyróżnionych książek znalazła się między innymi Zielona sukienka Małgorzaty Szumskiej. W uzasadnieniu czytamy, że jest „to czasem wzruszająca, czasem zabawna opowieść o szukaniu własnych korzeni na krańcu świata. O miłości i nienawiści, pamięci i zapomnieniu. O historii przez duże H i historiach, które z pewnością nie przetrwają. O mrocznym ZSRR i obciążonej jego bagażem współczesnej Rosji. Czyta się ją znakomicie".

O nagrodę walczy również Seks, betel i czary Aleksandry Gumowskiej. Autorka pojechała na Wyspy Trobrianda i badała, co zmieniło się tam prawie sto lat po wizycie Bronisława Malinowskiego, autora kultowej monografii Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji. Autorka książki żyła wśród rdzennych mieszkańców, mieszkała z nimi w chacie z liści, uczestniczyła w najważniejszych dla tej społeczności ceremoniach, rozmawiała z Trobriandczykami o ich życiu seksualnym i magicznym. Efektem tej niezwykłej podróży jest reportaż o niepowtarzalnym uroku.

Lista laureatów plebiscytu Travelery 2015 zostanie opublikowana w magazynie „National Geographic Traveler", nr 6/2015.

Trzymamy kciuki za nasze Autorki!

Książki