Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.10.2016

Uczciwie szukać prawdy

Polska polityka potrafi być zarazem niczym najlepsza i najgorsza powieść. Niektórzy odrzucają ją po przeczytaniu kilku stron (obejrzeniu serwisu wiadomości), niektórych wciąga i inspiruje do wyrażenia emocji nawet poza domowym zaciszem, innych ten „gatunek" powieści w ogóle nie interesuje. Wobec nikogo nie jest ona jednak obojętna i chcąc nie chcąc, lepiej znać prawa i przyczyny, którymi się rządzi i którymi podlega także nasze życie. Być może informacje o kolejnych pochodach, atakach agresji społecznej czy podwyżkach cen będą dla nas lepiej zrozumiałe.

Na rynku księgarskim nie znajdziemy wielu tytułów, które w klarowny sposób, nieobarczony przesadną politologiczną terminologią, tłumaczyłyby korzenie i rozwój postaw i idei ludzi, którzy odpowiadają za standardy polityczne naszego kraju. Antoni Dudek, politolog i historyk, profesor zwyczajny, podjął się wyzwania stworzenia książki faktograficznej, która obejmowałaby historię polityczną Polski od odzyskania suwerenności w 1989 roku, aż do najnowszych wydarzeń z 2015. Autor śledzi losy liderów partyjnych i kierowanych przez nich ugrupowań. Rzuca światło na działania poszczególnych rządów i kolejne prezydentury budzące kontrowersje. Przypomina największe sukcesy i porażki ostatniego ćwierćwiecza. Napisana żywym i przystępnym językiem książka ma przynajmniej trzy zasadnicze atuty: jednym jest aktualność, drugim wszechstronne przygotowanie Autora, a trzecim (chyba najtrudniejszym do osiągnięcia) bezstronność sądów i skupienie się na przedstawieniu faktów i ocenieniu ich z perspektywy merytorycznej.

Docenili to komentatorzy z obu stron sceny politycznej, a także ci, którzy w swoich poglądach pozostają na jej uboczu. Jest to konsekwencja pewnego założenia, które przyjął Autor, a które wyeksponował na okładce wydawca: [prof. Antoni Dudek] przede wszystkim stara się uczciwie szukać prawdy.

Książkę „Historia Polityczna Polski 1989-2015" już możecie kupić w księgarniach.

Fot. Autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP (www.prezydent.pl), Wikimedia Commons

 

 

Zmierzch ery Tuska. Świt ery Kaczyńskiego?

III Rzeczypospolita trwa już ponad ćwierć wieku! Wydarzenia od rozmów Okrągłego Stołu, przez katastrofę smoleńską, aż po „dobrą zmianę”, na co dzień migające prasowymi nagłówkami i telewizyjnymi spotami, tworzą nieprzerwaną historię najnowszą Polski. Dobrze znać ją w całości.

Prof. Antoni Dudek podejmuje śmiałą próbę wskazania źródeł współczesnej sytuacji politycznej. Śledzi losy liderów partyjnych i kierowanych przez nich ugrupowań. Rzuca światło na działania poszczególnych rządów i kolejne prezydentury budzące kontrowersje. Przypomina największe sukcesy i porażki ostatniego ćwierćwiecza, analizuje afery wstrząsające życiem politycznym i mierzy się z najbardziej aktualnymi problemami Polski. Pisze przystępnie i rzetelnie. Przede wszystkim zaś stara się uczciwie szukać prawdy.