Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

21.07.2017

Trzecia edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

5 miesięcy, 10 weekendów i 100 godzin - tak wygląda trzecia edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, który potrwa od września 2017 do stycznia 2018 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z powieścią obyczajową. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca.


1 lipca rozpoczęła się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 9 września do 28 stycznia 2018 roku potrwa trzecia odsłona - po kursie powieści i kryminału, przychodzi czas na prozę obyczajową, z którą będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć, którzy zostaną wybrani na podstawie przesłanych tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie znajdziemy mnóstwo zajęć z wybitnymi pisarzami i redaktorami, ekspertami od budowania wizerunku, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłyną także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników - szczęśliwa dwunastka pozna nie tylko tajniki rzemiosła, ale i wątki psychologiczne w powieściach obyczajowych, które pozwolą im stworzyć bohatera z krwi i kości oraz fabułę, która zdobędzie serce każdego krytyka. Mnóstwo merytorycznej wiedzy i pracy na własnym tekście czekają na szczęśliwą dwunastkę.

Wzorem poprzednich edycji, zajęcia poprowadzą znani i nagradzani pisarze i pisarki, redaktorzy oraz specjaliści z branży wydawniczej. W ubiegłych latach zajęcia prowadzili m.in. Marek Krajewski, Wit Szostak i Katarzyna Puzyńska. W tym roku wykładać będą m.in. Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller, nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B., który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych pisarzy do mocnego debiutu. Do stworzenia wiarygodnych relacji między bohaterami kursantów przygotuje także prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, który poprowadzi spotkanie o rolach rodzinnych i motywach zachowania. W programie nie zabraknie warsztatów z redaktorami pracującymi w największych polskich wydawnictwach, agentki literackiej, trenerów i psychologów twórczości oraz specjalistów od wizerunku.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju. Szansa na wydanie debiutanckiej powieści nie będzie mała! O tym, że kurs przygotowuje do odważnego wejścia na rynek świadczą m.in. sukcesy wyróżnionego absolwenta pierwszej edycji, Ahsana Ridha Hassana, który do tej pory wydał trzy tytuły i nawiązał współpracę z najstarszą agencją literacką w Polsce, BookLab.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży. Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada. Od dwóch lat Kursowi towarzyszą comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Max Cegielski, Weronika Murek, Wojciech Jagielski i reporterzy Dużego Formatu.

Dwunastu uczestników tegorocznej edycji zostanie zrekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu krótkich, maksymalnie pięciostronicowych tekstów opisu sceny rodzinnej kolacji. Rekrutacja potrwa do 31 lipca 2017 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Kursu Kreatywnego Pisania: www.pisz.miastoliteratury.pl oraz mailowo: [email protected]