Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.10.2014

To jego pokochały miliony Polaków

Era Malucha nadeszła wraz z objęciem sterów państwa przez Edwarda Gierka. Fiat 126p stał się symbolem jego rządów, ale też lat późniejszych. W latach 80. w kultowej piosence Nie płacz, Ewka śpiewał Perfect: „Telewizor, meble, mały fiat, oto marzeń szczyt".

Poznaj historię złotego dziecka polskiej motoryzacji - fragmenty książki Przemysława Semczuka Maluch. Biografia wraz ze zdjęciami kultowego "małego fiacika" do obejrzenia w galerii WP.PL.

Wielki żywot małego fiata!

Nie był szybki jak porsche ani przestronny jak ford, ale pokochały go miliony Polaków. Jeździł nim Pawlak w „Nie ma mocnych” i „Czterdziestolatek” inżynier Karwowski. Doskonale sprawdzał się jako milicyjny radiowóz oraz samochód dostawczy, gdy akurat „rzucili” pralki. Na wakacje nad Bałtyk i do Bułgarii woził całe rodziny, a trójkę marzycieli z Krakowa zabrał w zwariowaną podróż dookoła świata. Fiat 126p, popularne „toczydełko”, to członek wielu polskich rodzin. To symbol wszystkiego, co w PRL-u wzniosłe i marne zarazem. Samochód – legenda.

Skąd się wziął? Jakie plany miała wobec niego władza? Jak zdobywano na niego talony, a jak deficytowe części, gdy się psuł? I jaki spotkał go koniec?

W pierwszej, pełnej anegdot i ciekawostek biografii Malucha Przemysław Semczuk opowiada nieznaną historię złotego dziecka polskiej motoryzacji. Bogato ilustrowane wydanie zabiera czytelników w podróż do czasów młodości – własnej lub rodziców.

Idealny prezent nie tylko dla fanów motoryzacji.