Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.11.2014

Tischner o młodości, miłości i odkrywaniu powołania

Wydawnictwo Znak, Rodzina Tischnerów, Wojciech Bonowicz, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni" i Przyjaciele zapraszają na Nowotarską Promocję Książki Dziennik 1944-1949 Niewielkie pomieszanie klepek Józef Tischner.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada (czwartek) o godzinie 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Zapraszamy serdecznie!

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.
Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.
Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą.

W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.